Twitter 70 binden fazla QAnon bağlantılı hesabı askıya aldı

Twitter 70 binden fazla QAnon bağlantılı hesabı askıya aldı

ABD'de Başkan Donald Trump taraftarlarının Kongre'yi basmasının ardından Trump'ın hesabını kalıcı olarak askıya alan Twitter'dan yeni bir hamle geldi. Sosyal medya şirketi, ülkede sağcı komplo teorileri hareketi QAnon ile bağlantılı 70 binden fazla hesabı askıya aldığını duyurdu. QAnon, ABD Başkanı Donald Trump'ın "şeytana tapan pedofillere karşı mücadele verdiğini" savunuyor.

Twitter'dan yapılan açıklamada, askıya alınan hesapların "zararlı içerikler" paylaştığı belirtildi. ABD Kongresi’ni işgal edenler arasında ön saflarda QAnon grubu üyeleri yer almıştı. Twitter hisseleri Trump'ın hesabını askıya alması sonrası dün yüzde 6'dan fazla değer kaybetmişti.Facebook "çalmayı durdur" paylaşımlarını durdurdu

Facebook da ABD Başkanı Donald Trump'ın 3 Kasım Başkanlık seçimlerine hile karıştırıldığı iddiası üzerine destekçileri arasında kullanılan "çalmayı durdur" ifadesi içerikli bütün paylaşımların kaldırılacağını duyurdu. Şirketin blog sayfasından yapılan açıklamada, bu kararın seçilmiş Başkan Joe Biden'a devredilecek 20 Ocak'taki başkanlık töreni öncesi yanlış bilgilendirmeleri ve şiddete teşvikleri engellemek için bir dizi acil durum önleminin parçası olarak alındığı kaydedildi. Açıklamada, ayrıca iktidar geçişi barışçıl bir şekilde sağlanana kadar sitede siyasi içerikli reklam yasağına devam edileceği bildirildi.

Trump destekçilerinin 6 Ocak'ta Kongreyi basması olayından sonra Facebook, Trump’ın Facebook ve Instagram'ı kullanmaya devam etmesinin çok riskli olduğunu belirterek başkanın her iki platformdaki hesaplarına önce 24 saat, daha sonra da süresiz engelleme getirdiğini açıklamıştı. Ülkedeki diğer sosyal medya platformu Twitter da cuma günü Trump'ın hesabını, yaşanan olaylardan sonra "daha çok şiddeti kışkırtma riski" taşıdığı gerekçesiyle kalıcı olarak askıya aldığını bildirmişti.