Cisco, daha kapsayıcı bir gelecek için internet altyapısını yeniden tasarlıyor

Cisco, daha kapsayıcı bir gelecek için internet altyapısını yeniden tasarlıyor

Cisco "Geleceğin İnterneti"nin oluşturulmasına öncülük etmeye devam ediyor. Ağlarını yeniden tasarlamaları için en önemli hizmet sağlayıcılar ve web ölçeğindeki şirketlerle çalışan Cisco, internetin ve internetin sunduğu imkânların her zamankinden daha çok insanın erişimine açık olmasını sağlıyor. Yeni Acacia takılabilir optik bağlantı teknolojisine sahip Yönlendirmeli Optik Ağ çözümü ve tam kitlesel ölçekli yönlendirme teknolojileri portföyüyle Cisco, toplam masrafın %46'sına kadar tasarruf ile de internetin ekonomisini değiştiriyor.

CISCO, Cisco Live! etkinliğinde, dünya genelindeki iletişim hizmet sağlayıcıları ve şirketlerin, bağlantı kurarak ve ağlarının güvenliğini ve otomasyonunu sağlayarak, coğrafi kısıtlamalar olmaksızın herkese daha güçlü ve daha erişilebilir bir internet sunmasına destek olma stratejisini duyurdu.

Pandemi sürecinde insanlar, işletmeler, hükümetler, yaşamın sürekliliği için bağlantıların gücüne güvenmek durumunda kaldı. İnternet bir gereklilik olmaktan çıkıp, herkesin bilgiye ve diğer her şeye ulaşması için kritik bir hayat kurtarıcı haline geldi. İnsanların evden çalışmak ve derslere çevrimiçi katılmak zorunda kalmasıyla, video konferans kullanımı fırladı. Uzaktan sağlık hizmetleri, video aktarımı, oyunlar ve daha fazlasıyla birlikte internet trafiği dünya genelinde birçok bölgede yüzde 25-45 artış gösterdi. Cisco, bu inanılmaz yoğunluktaki trafiğe rağmen internete bağlı cihaz sayısının 2023 yılında 29.3 milyara ulaşmasıyla, 5G döneminde göreceğimiz trafik hacminin bunun sadece küçük bir parçası olacağını öngörüyor. Giderek artan bu trafik ve güvenlik gereksinimleri düşünüldüğünde beklentileri ve talepleri karşılamak için internet alt yapısını her alanda güçlendirmek ve yenilemek gerekiyor.

3 milyarı aşkın insanın internet erişimi yok

Üç milyarı aşkın kişinin hâlâ internet erişiminin olmadığı düşünüldüğündeyse birçok kişinin hayati bilgiler, öğrenim ve diğer olanaklara ulaşamamasıyla oluşan dijital uçurum büyümeye devam ediyor. Bu noktada, ağları oluşturma biçimimizi dönüştürme ihtiyacı kritik öneme sahip.

Cisco Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Başkan Yardımcısı Reem Assad da konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, "Cisco geçtiğimiz beş yılı, bu inovasyon portföyüyle ilişkili araştırma ve yatırımlar yaparak geçirdi. Müşterilerimizin gelirlerini artırıp giderlerini ve risklerini azaltırken, en iyi internet erişimini almasına nasıl yardımcı olabileceğimize yoğunlaştık. Bugün müşterilerimizin ağları için doğru kararları vermesine yardımcı olarak dünyayı başarıya taşıyoruz. Her zamankinden fazla kişi, yer ve nesne için bağlantı sağlamaya hazırlıyoruz. 10 yıl sonra geri dönüp baktığımızda bunu nasıl başardığımızı görünce internet için doğru olanı yaptığımızı bilerek gurur duyabiliriz" diye konuştu.

İnternetin ekonomisini değiştirmek

İnterneti büyütüp daha fazla bölgeye genişletmek için ağlar oluşturmak, ağ operatörleri için zorlu bir süreçtir. Bu ihtiyaca yanıt olarak Cisco, hizmet sağlayıcıların birden fazla ağı devasa ölçekli, maliyeti etkin ve güvenli bir ortak altyapıda toplamasını sağlamak için tasarlanmış yenilikçi bir proje olan Yakınsanmış SDN Taşıması çözümünü geliştirdi.

Cisco halen, IP ve Optik ağların daraltılmasını amaçlayan Yönlendirmeli Optik Ağ çözümüyle internetin yapılarının daha da basitleştirilmesine katkı sağlıyor. Acacia takılabilir tutarlı optik bağlantı çözümleri, Segment Yönlendirme ve Ethernet VPN alanındaki ilerlemeler ve yeni Cisco Crosswork Bulut özellikleriyle operatörler, 5G ile beklenen trafik seviyelerini destekleyebilecek, yalın, verimli ve kolay işletilir ağlar oluşturabiliyor.

Gelecek için internete güç veren yeni inovasyonlar

Cisco, Airtel, Altibox, Eolo, Rakuten Mobile, SFR, Swisscom, Telenor, Telia Carrier, Telstra ve Websprix gibi önde gelen iletişim hizmet sağlayıcıları ve web ölçekli şirketlerle iş birliği içerisinde "Geleceğin İnterneti"nin temel taşlarını tasarlayarak her zamankinden daha fazla verimlilik, çeviklik ve tasarruf kazançları sağlamak için çalışıyor.