ICT
Teknik üniversiteler yenilikçi mühendisler yetiştirmeli

Teknik üniversiteler yenilikçi mühendisler yetiştirmeli

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara Otel'de düzenlenen İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mezunlar Zirvesine katıldı. Yıldırım, ülkenin kalkınmasına katkısı büyük olan teknik üniversitelerin yeni hedefinin 2023 hedeflerini yakalayacak yenilikçi bilim adamları ve mühendisler yetiştirmek olduğunu belirtti.

İstanbul Teknik Üniversitesi'nin emin adamlarla bu yönde yoluna devam ettiğini kaydeten Yıldırım, İTÜ'nün tekno parklar içerisinde Türkiye'de en fazla ihracat yapan konuma vurguladı. Bunun gurur verici olduğunu anlatan Yıldırım, son 10 yıl içerisinde Türkiye'de tekno parklarla ilgili çok gelişme sağlandığını, şu anda 69 tekno parktan 57'sinin faaliyette bulunduğunu kaydetti. Bu tekno parklarda 40 binin üzerinde araştırmacının bulunduğunu aktaran Başbakan Yıldırım, "Teknik üniversiteler, ülkenin kalkınmasında, ilerlemesinde, büyük mesafeler katetmesinde ciddi katkısı olan bir üniversite. Bunu biz, 15 yıllık dönemde çok açık bir şekilde gördük." diye konuştu.

Yıldırım, uzun yıllar görev yaptığı Ulaştırma Bakanlığı'nda, özellikle altyapılarda, demir yollarında, bölünmüş yollarda, otoyollarda hep teknik üniversitelilerle çalıştıklarını belirterek, şunları söyledi: "Onların sorumluluğunda bu büyük projeleri Türkiye'ye kazandırdık. Son 15 yılda Türkiye'de altyapıda yapılan ne varsa, 25 bin kilometreye ulaşan bölünmüş yol, bin 500 kilometreye ulaşan yüksek hızlı tren, 350 kilometreden fazla tünel, dünyanın sayılı havalimanları, iletişim, Türkiye'nin gelecek yıllarını garanti altına alan bütün altyapı projelerinde, teknik üniversitelilerin imzası var. Müteahhidiyle proje sahibiyle sorumlusuyla hep gurur duyduğumuz bu irfan yuvasının mezunları burada görev aldılar. Çok güzel eserleri ülkemize kazandırdılar. Hepsine teşekkür ediyorum."

"OECD'nin üzerinde eğitme kaynak ayırıyoruz"

Türkiye'nin kalkınması, refahı, huzurunun üniversitelerin bilgi ve değer üretmesine bağlı olduğuna işaret eden Başbakan Binali Yıldırım, bu bilinçle gençlere hizmet üretmek, iyi bir gelecek sağlamak için 15 yıldır milletten aldıkları güçle çalıştıklarını anlattı.

Herkesin eğitim hakkına sahip olması, eğitimde fırsat eşitliğini yakalaması için üniversitelerin gelişmesine çok önem verdiklerini vurgulayan Yıldırım, "Çünkü Türkiye'nin dünyanın güçlü devletleri arasında yer alma hedefini, ancak ve ancak gelişmiş üniversitelerle tutturabileceğiz. Bu hedeflere doğru, azim ve kararlılıkla ilerliyoruz." dedi.

Başbakan Yıldırım, yeni yayımlanan OECD raporuna göre, Türkiye'nin bütçe içindeki eğitim harcamasının 160 milyar liraya ulaştığına işaret ederek, bunun milli gelire oranının yüzde 6,2 olduğunu bildirdi. OECD ortalamasının yüzde 5,2 olduğunu belirten Yıldırım, "OECD ortalamasının üzerinde eğitme kaynak ayırıyoruz. Bu, Türkiye'nin eğitime ne kadar önem verdiğini ve ne kadar büyük kaynak ayırdığını ortaya koyuyor." diye konuştu.

Son 15 yılda milletle beraber çalışarak, üreterek Türkiye'yi tam 3 kat büyüttüklerine vurgu yapan Yıldırım, üniversite sayısını 76'dan 186'ya çıkardıklarını, üniversite öğrencilerinin sayısının 7 milyon 200 bine ulaştığını kaydetti.