ICT
LG’den yapay zekalı televizyonlar

LG’den yapay zekalı televizyonlar

LG Electronics (LG), CES 2018’de tanıttığı ThinQ yapay zeka teknolojisi ve gelişmiş görüntü işlemcisi Alpha ile geliştirilmiş OLED ve SUPER UHD televizyonlarıyla ev eğlence deneyimini farklı bir boyuta taşıyacak. ThinQ, şirketin kendisine ait olan akıllı platformundan yararlanarak yüzlerce ses komutunun kullanıcılar tarafından sistem üzerinde tanımlanmasına imkan tanıyor. Platformdan diğer yapay zeka servisleri de faydalanabiliyor.

Kullanıcılar, LG’nin yapay zeka özelliği sayesinde gelişmiş ses asistanı teknolojisinin sunduğu tüm nimetlerden doğrudan uzaktan kumanda ile konuşarak faydalanabiliyorlar. LG'nin ThinQ TV'leri ayrıca; robotik elektrikli süpürgeler, klima, hava temizleyicileri, akıllı ışıklar, akıllı hoparlörler gibi Wi-Fi veya Bluetooth üzerinden TV'ye bağlanabilen akıllı ev ürünlerine erişim sağlayan “akıllı ev merkezi” görevini de görüyor.

LG’nin CES 2018’de tanıttığı yeniliklerden bir diğeri olan Alpha 9 gelişmiş görüntü işlemcisi ise şirketin pazar lideri OLED TV’lerinde yer alacak. Tüketiciler yeni işlemcinin de katkılarıyla bir televizyonun sağlayabileceği en üst görüntü kalitesini deneyimleme şansına erişecekler. LG Nano Cell ™ SUPER UHD TV'ler ise daha derin siyah, çarpıcı renkler ve canlı görüntüler için nüanslı gölge ayrıntıları sağlamak için “Full-Array Local Dimming” (FALD) arka plan aydınlatması kullanıyor.

Modern yaşamın sırrı yapay zekada gizli

ThinQ, akıllı ses komutu ve bağlantı temelli DeepThinQ derin öğrenme teknolojisinden yararlanarak Natural Language Processing (NLP) kullanan OLED ve SUPER UHD TV modelleri de dahil olmak üzere şirketin en yeni akıllı TV serisinde gelişmiş bir interaktif deneyim sunuyor. Tüketiciler, gözle görülür bir şekilde geliştirilmiş bir kurulum süreciyle birlikte oyun konsollarına ve harici sound bar’lara hızlı ve kolay bir şekilde bağlanabiliyorlar. Kullanıcılar, "Bu aktörün rol aldığı tüm filmleri göster" ya da "Bana yoga videoları göster" gibi ses komutlarıyla içeriklere, uzaktan kumanda üzerinden erişebiliyorlar.