ICT
CEO’lar gençlerle buluştu

CEO’lar gençlerle buluştu

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) ev sahipliğinde düzenlenen “Kariyer Günleri- Dinlenesi Fikirler” etkinliğinde GSM operatörlerinin CEO’ları gençlerle buluştu.

BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen oturumda, Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany, Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu ve Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan, deneyimlerini gençlerle paylaştılar ve tavsiyelerde bulundular.

“BTKariyer Günleri” programının amacını üniversite öğrencileri ile Türkiye’nin önde gelen GSM operatörlerinin CEO’ları ile bir araya getirmek olarak açıklayan Sayan, “BTK olarak daha önce de özellikle gençlere yönelik etkinlikler gerçekleştirdik. Örneğin düzenlediğimiz Siber Yıldız yarışmasına binlerce öğrenci katıldı ve farklı şirketlerle iletişim kurma şansını yakaladı” dedi. Gençlere öğrencilik hayatında sürekli yeni bir şeyler öğrenmenin ve ilerlemenin önemini hatırlatan “En iyi üniversitelerde okumalı, en iyi şekilde dil öğrenmeli ve en iyi kariyer planını yapmalısınız. Özellikle mühendislik öğrencilerinin ikinci üniversite okumalarını tavsiye ederim. İlgi alanınıza göre tercih yapmanızı isterim. Fakat Mühendislik eğitimini işletme, hukuk eğitimi ile taçlandırmanızı tavsiye ederim. Hayatım boyunca İngilizceyi erken yaşta öğrenmenin faydasını gördüm. Bu nedenle en az 2 yabancı dil bilmeniz geleceğiniz açısından çok faydalı olacaktır.” diye konuştu.

Güçlü yönlerinizi belirleyin ve cesur olun

Kariyer Günleri’ne katılan Türk Telekom’un CEO’su Paul Doany, hayatta en önemli hususun ‘risk alabilmek’ olduğunu belirtti. Doany, “Türk Telekom’da da bunu bir şirket kültürü haline getiriyoruz. Gençlere en büyük tavsiyem multi-disipliner olabilmeleri, yani sadece teknik bilimler ya da sadece sosyal bilimler değil de bunun bir kombinasyonunu hedefleyecek şekilde eğitim hayatlarını şekillendirmeleri; ayrıca güçlü yönlerini belirleyip cesur olmaları. Şans, cesur insanların yanındadır” dedi.

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu teknolojinin hayatının hızlı bir dönüşüm yaşadığına dikkat çekerken, Vodafone Türkiye Üst Yöneticisi Colman Deegan ise öğrencilere şu tavsiyede bulundu: “Benim herkese tavsiyem kendinizi sürekli zorlayın, eğitin. Meraklı olun ve değişikliğe açık olun. Deneyimleriniz hayatınızda size önemli yollar açacaktır.” dedi.

BTKariyer Günleri’nde ayrıca Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone'un insan kaynakları direktörleri de kurumlarını tanıtarak kariyer imkânlarını katılımcılarla paylaştı.