ICT
TBD, KOBİ’leri “akıllı üretimle küresel rekabete” taşıyacak

TBD, KOBİ’leri “akıllı üretimle küresel rekabete” taşıyacak

Türkiye Bilişim Derneği (TBD), ülke ekonomisi için lokomotif görevi gören KOBİ’leri küresel rekabet ortamına taşıyacak. “Akıllı Üretimle Küresel Rekabet” sloganıyla düzenlenecek “1. İstanbul KOBİ’ler ve Bilişim Kongresi”, 3 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul’da yapılacak. Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Rahmi Aktepe “KOBİ’ler ve bilişim, Türkiye’nin yükselen iki değeri. Bu iki değeri bir araya getirmekten mutluyuz” dedi.

“Akıllı Üretim’le Küresel Rekabet” sloganıyla siber güvenlik sigortası, kümelenme gibi KOBİ’lere güç veren çözümlerin masaya yatırılacağı “KOBİ’ler ve Bilişim Kongresi”nin ilki İstanbul’da InterContinental Otel’de düzenlenecek.Ardından İzmir ve Ankara’da yapılacak kongrelerde rekabet gücü,yeni sanayi dönüşümüyle ortaya çıkan fırsatlar, yenilikçilik ve Ar-Ge, verimlilik, bilişim güvenliği, genç KOBİ ve genç girişimcilere çözüm önerileri, melek yatırımcılar ve risk sermayesi kavramları, rekabet stratejileri ve yönetişim, üreten KOBİ’ler için kurumsal kaynak planlaması gibi konular masaya yatırılacak. KOBİ’lerin akıllı üretime geçmeleri ve küresel rekabette söz sahibi olmaları için yol haritası çıkarılacak.

Yeni para teknolojileri de anlatılacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, KOSGEB, TOSYÖV, Türkiye Bilişim Vakfı (TBV), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), İstanbul Ticaret Odası (İTO), İstanbul Sanayi Odası (İSO) gibi kurumların desteklediği “1.İstanbul KOBİ’ler ve Bilişim Kongresi”nde işletmelerin ekonomik hayatta kalıcı olabilmesi, gelişmesi, güçlendirilmesi ve kurumsallaşması için yapılması gerekenler belirlenecek. KOBİ’lere yeni para teknolojilerinin de anlatılacağı kongrede, kurumsallaşma, girişimcilik ve ihracat, pazar araştırması, yurtiçi ve yurtdışı fuarlara katılım destekleri gibi konulardaki son gelişmeler de tartışılacak. KOBİ’lerin internet ortamında rekabet edebilme yollarının tartışılacağı kongrede, bilgisayar sahipliği ve internet erişimi konuları masaya yatırılacak.

KOBİ’lerin, Türkiye ekonomisinin büyüme ve istihdamın ana kaynağını oluşturduğunu, dünyada gelişen yeni üretim süreçlerine hızlı bir şekilde adapte olmalarının hayati olduğunu dile getiren TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe, şunları söyledi: “Türkiye’nin kalkınması, sosyal refahın artması, gelişmişlik farklarının azalması, sürdürülebilirlik ve rekabet gücü için sinerji oluşturmalıyız. Son zamanlarda gündemimizin önemli bir bölümünü işgal eden ‘4. Sanayi Devrimi’ ve ‘Dijital Dönüşüm’ gibi kavramları KOBİ’lerin yakından takip etmesi gerekiyor. Üretim süreçlerinde baş döndürücü bir hızla yaşamakta olan bu değişim ve dönüşüm sürecinde KOBİ’leri tek başlarına bırakarak, bu değişim ve dönüşümü gerçekleştirmelerini bekleyemeyiz. Ülkemizin ekonomik yapısı incelendiğinde KOBİ’lerin üretim, istihdam ve ihracata olan katkılarından dolayı önemli bir konuma sahip olduğu görüyoruz. Kamu, üniversite, finans kuruluşları ve her biri sektöre öncülük eden sivil toplum kuruluşları bu süreçte KOBİ’lere yol gösterici ve destekleyici olmalıdır.”