ICT
Kamuda siber güvenlik ‘zirve’de konuşulacak

Kamuda siber güvenlik ‘zirve’de konuşulacak

Kamu Bilişimcileri Derneği tarafından, ulusal ve uluslararası alanda yeni teknolojiler ve uygulamalara ilişkin ortak akıl oluşturularak proaktif davranışlar geliştirmek amacıyla, 18-19 Nisan tarihlerinde “Kamu Siber Güvenlik Zirvesi (KSGZ)” düzenlenecek. Kamuda siber güvenliğin sağlanması kapsamında kamu bilişim yöneticileri ve uzmanlarıyla sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek zirveye, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı da destek veriyor.

Kamu kurumlarının bilişim teknolojilerini yoğun olarak kullanmasıyla birlikte verilen kamu hizmetleri çeşitlendi. Hizmetlerin hızı ve kalitesi arttı. E-hizmetler getirdiği kolaylıklar ve kazanımların yanında her gün sayısı ve çeşidi artarak devam eden siber tehdit ve saldırılara muhatap oluyor. Kamu Siber Güvenlik Zirvesi’nde bilişimcilerin siber güvenlik ile ilgili tecrübelerinin paylaşılmasını ve yeni gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmasını hedefliyor. Bilkent Oteli’nde gerçekleştirilecek KSGZ’18 zirvesinde, "bilişim teknolojileri yönetiminde siber güvenlik", "veri merkezleri ve siber güvenlik", "siber güvenlikte yeni gelişmeler", "kritik altyapılar ve siber güvenlik" ve "kamu kurumları ve kişisel verilerin korunması" konuları başta olmak üzere kamuda siber güvenliğe dair tüm ihtiyaç ve çözümler masaya yatırılacak.

İki büyük STK işbirliği yaptı

Kamu Bilişimcileri Derneği (KBD) Başkanı Doç. Dr. İzzet Gökhan Özbilgin, KSGZ’18 zirvesinin Türkiye’nin iki önemli STK'sı tarafından düzenlediğine dikkat çekti. Özbilgin, “Bir yanda tüm kamu bilişimcilerine dokunan KBD, diğer yanda bilgi güvenliği konusunda on yılı aşkın süredir farkındalık ve eğitim faaliyetleri yürüten BGD. Bu iki güzide STK, kamu siber güvenliğini enine boyuna ele almak için güçlerini bu zirvede birleştirdi.” dedi. Bilişim teknolojilerinin en fazla kamu kurumlarını etkilediğini kaydeten Özbilgin şöyle devam etti: “Kamu kurumlarının bilişim teknolojilerini yoğun olarak kullanmasıyla birlikte, verilen kamu hizmetleri çeşitlenmiş ve kalitesi de artmıştır. E- hizmetlerin getirdiği kolaylıklar ve kazanımlar yanında bu hizmetlerin üzerinden sunulduğu kamu bilişim sistemleri her gün sayısı ve çeşidi artarak devam eden siber tehdit ve saldırılara da muhatap olunmaktadır. Özellikle kritik altyapılara yönelik siber tehdit ve saldırılar siber güvenliği, milli güvenliğin en önemli bileşenlerinden biri haline getirmektedir. Siber güvenlik ile ilgili gelişmelerin ele alınacağı ve tecrübelerin paylaşılacağı Kamu Siber Güvenlik Zirvesi'ne ilgi çok büyük. 18-19 Nisan 2018 tarihlerinde Ankara Bilkent Otel'de gerçekleştirilecek olan zirveye kayıt yaptıranların sayısı 1000'e yaklaştı. Zirvede davetli konuşmacıların yanında kamu kurumlarından konusunda uzman kişiler ile siber güvenlik çözümlerini anlatacak olan firmalar ve akademisyenler yer alacak. Başka bir deyişle Zirve tüm paydaşları bir araya getirecek.”

KBD Başkanı Özbilgin zirveye katılım ücretsiz olduğunu, ancak zirve öncesi kayıt yapmanın zorunlu olduğunu hatırlattı.

Zirveye, TBMM, Başbakanlık, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme, Adalet, Sağlık, Aile ve Sosyal Politikalar, Kalkınma, Gençlik ve Spor bakanlıklarından, Türksat AŞ, Anadolu Ajansı, Havelsan, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Bilgi Güvenliği Derneği, Devlet Su İşleri, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Türk Standardları Enstitüsü, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu, Öğrenci Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi ile Sosyal Güvenlik Kurumunun da aralarında bulunduğu çok sayıda kamu kurum ve kuruluşunun bilişim yönetici ve uzmanları katılacak.