ICT
“Vatandaşlarımızın internette hem özgür hem de güvende olmasını sağlamalıyız”

“Vatandaşlarımızın internette hem özgür hem de güvende olmasını sağlamalıyız”

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Üyesi Taha Yücel, çocuk ve genç yaşta bireyler başta olmak üzere internet üzerinde tüm vatandaşların güvenli ve özgürce vakit geçirmesi için, internet okuryazarlığının artırılmasının bir devlet politikası haline getirilmesi gerektiğini söyledi.
Son yıllarda Mavi Balina gibi oyunlar nedeniyle gençlerin intihara sürüklenmesi ve sosyal medya üzerinden çocukların istismarı konularında yaşanan artışlara dikkat çeken RTÜK Üyesi Taha Yücel, bunun önüne geçmenin en temel yolunun internet okuryazarlığının artırılması olduğunu belirtti. İnternetin bir özgürlük ortamı olduğuna dikkat çeken Yücel, sayısız faydalı içeriğin yanında kullanıcıları yanlış yönlendiren, hatta hayatlarına mal olan zararlı birçok içeriği de barındırdığının altını çizdi. Aileler ve öğretmenlerden, internet üzerindeki zararlı içeriklere yönelik çok sayıda şikayet geldiğine vurgu yapan Yücel “Mavi Balina örneğinde olduğu gibi çocuklarımızın hayatını karartan, intihara yönlendiren oyunların da internet üzerinden yer bulduğunu ve etkili olduğunu görüyoruz. Aynı zamanda internet üzerinde, sosyal medya üzerinde çocuklarımız çeşitli kötü niyetli insanların tacizine maruz kalıyorlar. Sosyal medya ortamında kendisini sahte kimlikle aslında küçük gibi gösteren bazı ahlaksız ve psikolojik rahatsızlığı olan insanların çocukları istismar ettiğini, çocuklarla iletişime geçerek bazı sır niteliğinde bilgileri alıp, çocuklara şantaj yaptığını, hayatlarını kararttığını biliyoruz. Bütün bunların çocuklarımızın zarar görmesine sebep olmaması için internet okuryazarlığı eğitimine ihtiyaç var” diye konuştu.
“Dünya bu sorunla mücadele ediyor”
İnternet kullanımının giderek daha geniş kitlelere yayılmasının ardından tüm dünyada bilinçli internet kullanımı konusunun devlet politikaları düzeyinde görüşülen bir konu olduğunu belirten Taha Yücel, Türkiye’de de küçük yaştan itibaren tüm bireylere internetten doğru istifade etmenin ve zararlı içeriklerden korunmanın yollarının öğretilmesi gerektiğini ifade etti.
İnternetin artık günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası olduğu ifade eden Yücel “Nasıl ki çocuklarımıza küçük yaştan itibaren milli ve ahlaki değerleri veriyoruz, kendilerini dış dünyada karşılaşabilecekleri kötü insanlara karşı nasıl korumaları gerektiğini öğretiyoruz, bu da aynı şey. Bizim devlet olarak, önce aileleri, aileler aracılığıyla da çocuklarımızı, gençlerimizi korumamız, onlara internet üzerinde özgürce ve güvende hareket edebilmelerinin yollarını öğretmemiz gerekiyor. Bu anlamda çocuklarımızı, gençlerimizi, aileleri, öğretmenleri opsiyonel olarak internet okuryazarlığı üzerine interaktif bir eğitim ve internet okuryazarlığı sertifikası ile destekleme fikri de düşünülebilir” dedi.
Yücel, internet ehliyeti kavramının da internet okuryazarlığı sertifikası olarak anlaşılması gerektiğini vurguladı.