KOBİ’lere 1 milyon lira destek verilecek

KOBİ’lere 1 milyon lira destek verilecek

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, KOSGEB’in “KOBİ’lerde Dönüşüm Zirvesi”nde yaptığı konuşmada, önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Özlü zirvenin; ‘Yüksek Teknoloji ve Katma Değer Odaklı KOBİ’ler İçin Yeni KOSGEB Vizyonu’ başlığı ile toplanmış olmasını, çok önemli ve çok değerli bulduğunu ifade ederek, “KOSGEB’in bu vizyonu; çağı yakalayan, Sanayi 4.0 gerçeğini kavrayan, teknolojiyi baş tacı eden bir bakış açısının özetidir. Bu çerçevede, bizim en büyük çabamız; KOBİ’lerimizi, Yüksek Teknoloji ve Katma Değerle buluşturmaktır” dedi.

28’nci yılını kutlayan KOSGEB’te; büyük dönüşümün başladığının altını çizen Bakan Faruk Özlü, “Bu dönüşüm; Türk ekonomisinin ve sanayisinin; teknoloji odaklı dönüşümü ile uyumlu bir dönüşümdür. Türk sanayisi; yönünü teknolojiye ve ihracata çevirmiştir. Aynı şekilde, KOSGEB de; ‘katma değerli üretim ve teknoloji tabanlı girişimciliğe nitelikli destek’ vizyonunu benimsemiştir” ifadelerini kullandı.

Daha nitelikli teşvik’ prensibi ve ilkesi geçerli olacak

“KOSGEB’in yeni yol haritasının temelinde; ‘bürokrasiden arındırılmış, etkin, verimli, çözüm ortağı bir yapılanma’ anlayışı vardır” diyen Bakan Özlü, “Bundan sonra, KOSGEB için, ‘Daha az bürokrasi, daha nitelikli teşvik’ prensibi ve ilkesi geçerli olacaktır. Bugüne kadar, 1 milyondan fazla KOBİ’ye dokunan, yüzbinlerce girişimciye umut olan KOSGEB; bundan sonra da, KOBİ’lerimize çok daha verimli bir biçimde, yol arkadaşlığı yapmaya devam edecektir” şeklinde konuştu.

“3 bin 12 projeye, 742 milyon lira destek sağladık”

Bakan Özlü sözlerine şöyle devam etti; “2017 yılında, KOBİGEL – KOBİ Gelişim Destek Programı kapsamında, 8 alt kategoride proje çağrısı yayınlamıştık. Bu destek Programında; ‘üretim ve ihracatta teknoloji seviyesi yüksek, katma değerli ürünlerde KOBİ’lerin payını artırmayı’ hedeflemiştik. Destek Programına; 8 bin 355 proje başvurusu yapıldı. Bu başvurular içinden, 3 bin 12 projeye, 742 milyon lira destek sağladık. Ayrıca; bildiğiniz gibi, geçtiğimiz yıl, iki yeni destek programı daha açıklamıştık. Bunlardan birisi; ‘KOBİ Teknoyatırım Ürün Destek Programı, diğeri Stratejik ürün Destek’ programıydı. Her iki programa toplam olarak 2 bin 412 işletme, sisteme giriş yaparak, müracaat etti. Bu işletmelerden 464’ünün müracaatı onaylandı ve ön değerlendirme aşamasına geçildi.”

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, KOSGEB’in yeni bir destek programını daha başlattığını belirterek, şunları söyledi; “KOBİGEL – KOBİ Gelişim Destek Programının, 2018 Yılı Teklif Çağrısı’na çıkıyoruz. Bu programda, çok farklı bir uygulamaya gidiyoruz. Her ilin, kendi imalat sanayi potansiyelini dikkate alan bir yaklaşımı benimsiyoruz. Bu kapsamda; illerimizin imalat sanayi sektörlerini, ayrıntılı bir biçimde analiz ettik. Her ilin, hangi imalat sektörlerinde rekabet avantajına sahip olduğunu, ayrıntılı bir şekilde belirledik. Örneğin; İstanbul’da, giyim, metal ürünler, makine, kimya, elektronik sektörüne destek vereceğiz. Kayseri’de; mobilya, metal ürünler, kauçuk ve plastik gibi sektörlere destek olacağız.”

Programdan yararlanmak üzere proje sunan KOBİ’ler için, KOSGEB tarafından toplam 700 Milyon Liralık bütçe ayrıldığını belirten Bakan Özlü sözlerine şöyle devam etti; “Bunun 500 Milyon Lirası ‘imalat sanayi’, 200 Milyon lirası ‘yazılım sektörü’ KOBİ’lerine verilecektir. Destek Programının üst limiti; 1 milyon Lira olarak belirlenmiştir. Projesi kabul edilen KOBİ’ler, 300 Bin Lira geri ödemesiz, 700 bin Lira geri ödemeli olmak üzere, destekten yararlanacaktır. Destek, projenin gerçekleştirilmesi için gerekli olan yeni personel, makine – teçhizat – kalıp, hizmet ve yazılım alımı giderleri için ödenecektir. Sunulacak projeler; en az 6 ay, en fazla 12 ay süreli olacaktır. Proje Teklif Çağrısı, 24 Nisan 2018 tarihinde KOSGEB internet sitesinde ilan edilecektir. Son başvuru tarihi 22 Haziran 2018’dir. Başvurular, 2018 Ekim ayı sonunda sonuçlandırılacak ve ilan edilecektir.”

“İmalat sanayi sektörünün yanına, yazılım sektörünü de ilave ediyoruz”

“KOBİ’lerimiz, bu önemli destek programının diğer ayrıntılarına, KOSGEB’in Web sayfasından ulaşabilirler” diyerek sözlerine devam eden Bakan Özlü; “Ancak, bu noktada çok önemli bir konuya dikkatinizi çekmek istiyorum. Az önce de belirttiğim gibi; bu destek programında, yazılım sektöründeki KOBİ’lerimiz için çok özel bir paragraf açıyoruz. Yazılımcı KOBİ’lerimize çok özel bir şekilde destek oluyoruz. İmalat sanayi sektörünün yanına, yazılım sektörünü de ilave ediyoruz. Veri madenciliği, bulut bilişim, nesnelerin interneti, yapay zekâ, akıllı uygulamalar, bilgi güvenliği, robot ve otomasyon yazılımları, bilgisayar oyunları alanlarından herhangi birinde faaliyet gösteren KOBİ’lerimize, toplam 200 milyon lira destek vereceğiz” dedi.

KOSGEB’in bu desteğinin yazılım sektörü için bir milat olduğunu belirten Bakan Faruk Özlü, “Bildiğiniz gibi, Üretim Reform Paketi’nde, yazılımcılarımızı sanayici kapsamına almıştık. Şimdi ise, yazılımcı KOBİ’lerimiz için, kaynaklarımızı seferber ediyoruz. Ülkemizin cari açık verdiği mühendislik yazılımları, güvenlik yazılımları gibi kritik alanlarda; KOBİ’lerimizin ciddi ürünler ortaya koyacağına inanıyoruz. Ayrıca; KOSGEB ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu arasında bir protokol imzalandı. Bu protokol kapsamında; 5G Teknolojisinin ihtiyaç duyduğu altyapının sağlanması için, 2029 yılına kadar, 7 milyar lira tutarındaki son teknolojik ürünleri, yurt içinde, milli ürünlerimizle temin edeceğiz” şeklinde konuştu.

Temel öncelik imalat sanayi ve yüksek teknoloji

Bakanlık olarak, tüm bağlı kurumlarla birlikte, ‘yüksek teknolojili ürünlere’ odaklandıklarının altını çizen Özlü, KOSGEB’in destek ve teşvik mekanizmasındaki temel önceliğin; imalat sanayi ve ileri teknoloji olduğunu vurguladı. Bakan Özlü şunları söyledi;“KOSGEB’i öncelikli olarak, imalat sanayimize yönlendireceğiz. Tüm destek programlarımızla; Türkiye’nin yüksek teknoloji üretmesini, ürettiği teknolojiyi ihraç etmesini hedefliyoruz. Bu çerçevede, KOSGEB’in sunduğu destek ve teşvik mekanizmalarını, teknoloji üreten KOBİ’lerimiz üzerinde yoğunlaştırıyoruz. KOBİ’lerimizi ‘yerli üretime’ teşvik ediyoruz. KOBİ’lerin ARGE ve yenilik faaliyetlerini destekliyoruz. İhracatımız içindeki yüksek teknolojili ürünlerin payını, yüzde 20 seviyesine çıkarmak için, bütün kaynaklarımızı seferber ediyoruz. Bilim Merkezi, Teknoloji Üssü, İleri Sanayi Ülkesi Türkiye hedefine; KOBİ’lerimiz ve girişimcilerimizle birlikte yürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü sözlerini şöyle tamamladı; “KOSGEB; KOBİ ve Girişimcilik alanlarında çalışmalar yaparak, bu alanlarda Türkiye’nin en etkin ve öncü kuruluşu olmayı başarmıştır. KOSGEB; önümüzdeki süreçte de, KOBİ’lerin ihtiyaçlarına göre, desteklerini güncellemeye devam edecektir. KOSGEB, 28 yıllık tecrübesiyle; ‘güçlü KOBİ, güçlü girişimci, güçlü Türkiye’ hedefine kilitlenmiş durumdadır. Küçük, büyük demeden; üretmek isteyen herkesin yanında olmaya devam edeceğiz. KOSGEB’in düzenlediği, ‘KOBİ’lerde Dönüşüm Zirvesi’nin’, tüm KOBİ’lerimize ve girişimcilerimize yol göstermesini, ufuk açan sonuçlar getirmesini diliyorum.”