ICT
Bahçeşehir Koleji'nde derslere robot asistan girecek

Bahçeşehir Koleji'nde derslere robot asistan girecek

Finlandiya'da tasarlanan, 23 dilde konuşabilen robot öğretmen "Elias" Türkiye'de öğrencilerle buluştu. Bahçeşehir Kolejinin eğitim teknolojileri geliştirme projesi olarak ülkemizde de asistan olarak derslere katılacak olan “Elias”, okul öncesi ve ilkokul seviyesinde öğrencilerin yabancı dil eğitimine adaptasyonunu artıracak. Dünyada Finlandiya’dan sonra bu teknolojiyi eğitim sisteminde kullanan ilk kurum olduklarını belirten Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanı Enver Yücel,"Elias"ın gelecek eğitim-öğretim yılında Bahçeşehir Koleji bünyesindeki pilot okullarda öğrencilerle buluşacağını belirtti.

Finlandiyalı yapay zeka ve robotik firması Utelias Tecnologies tarafından bir yılda kodlanarak tasarlanan "Elias" hakkında bilgi veren şirketin CEO’su Johanna Hemminki, robot öğretmenin 23 dil bildiğini ancak şu an kullanılan versiyonunun Fince, İngilizce ve Almanca ile sınırlandırıldığını söyledi. Hemminki, robot öğretmenin öğrencilerin dil ve okuma-yazma gelişimlerine katkı sağlayacağını da dile getirdi. Finlandiya'da 4 şehirde pilot uygulamalarla ders başı yapan "Elias"ın 2 yıl içinde daha da geliştirileceğine vurgu yapan Hemminki, bu süre içinde eğitim teknolojileri noktasında robotun istenilen düzeye ulaşacağını kaydetti.

Robot asistan "Elias", okulda bir sınıfta derse girerek öğrencilerle tanıştı. İngilizce konuşan ve verilen komutları yerine getiren "Elias", öğrencilerle birlikte müzik eşliğinde dans etti.