ICT
AP'de ifade veren Zuckerberg'den Rusya itirafı

AP'de ifade veren Zuckerberg'den Rusya itirafı

Avrupa Parlamentosu'nda ifade veren Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, veri skandalından etkilenen Avrupalı kullanıcılardan özür diledi. Zuckerberg, benzer olayların önüne geçmek için önlem alacaklarını söyledi.

Sosyal medya ağı Facebook'un kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg, dünyayı sarsan veri skandalı ile ilgili Avrupa Parlamentosu'nda (AP) ifade verdi. Yanlış bilgilendirmelerle daha etkili bir biçimde savaşacaklarını ve kişisel verileri korumak için daha fazla çaba sarf edeceklerini söyleyen Zuckerberg, yaşananlar için Avrupalı sosyal medya kullanıcılarından özür diledi.

Brüksel'de siyasi grupların temsilcilerinin yanı sıra, hukukçu ve sivil haklar uzmanlarının sorularını yanıtlayan Zuckerberg, 2016 yılında ABD Başkanlık seçimleri ve İngiltere'nin Brexit referandumunda "yalan haberlerin" yayılmasına engel olamayan Facebook politikaları için de özür diledi. Facebook'un kurucusu, sosyal medya ağının "zarar vermek için bir platform" olarak kullanılmasının önüne geçemediklerini belirterek, "Sorumluluklarımızın tam resmini göremedik, bu bir hataydı ve yaşandığı için üzgünüm" şeklinde konuştu.

Benzeri olayların önüne geçmek ve Facebook'u daha güvenilir hale getirmek için gerekli değişimleri yapma konusundaki kararlılığını ifade eden Zuckerberg, bunun zaman alacağını da sözlerine ekledi.

2016 başkanlık seçimlerinde Rusya'nın Facebook'a müdahelesini tespit etmekte oldukça yavaş hareket ettikleri özeleştirisini yapan Facebook CEO'su, "İleriye yönelik bundan çok daha iyisini yapacağımıza dair daha fazla inancım var. Zira 2016 seçimlerinden bu yana Fransa'daki başkanlık seçimleri, Almanya'daki genel seçimler ve ABD'nin Alabama eyaletindeki özel seçimler de dahil olmak üzere geçen yıl çok daha iyi işler çıkarttık" diye konuştu.

Zuckerberg, Facebook'un liderlerin seçmenlerle doğrudan iletişim kurmasına olanak vermesi ve dünya çapında milyonlarca kişinin seçmen kaydını yaptırmasına yardımcı olması açısından oynadığı olumlu role de dikkat çekerek, 2019 AP seçimlerinin manipüle edilmesine engel olmanın şirketin öncelikleri arasında olduğunu kaydetti.

Sosyal medya ağının, Avrupa Birliği veri koruma standartlarına uygun hale getirileceğini de hatırlatan Zuckerberg, Facebook'un Genel Veri Koruma Tüzüğü'nün (GDPR) yürürlüğe gireceği tarih olan 25 Mayıs itibarıyla düzenlemeyle yüzde yüz uyumlu hale gelmiş olacağını söyledi.

Cambridge Analytica adlı veri analiz firmasının, milyonlarca Facebook kullanıcısının hesaplarından izinsiz topladığı kişisel verileri, seçimleri etkilemek için kullandığına dair suçlamalar krize yol açmıştı. Krizin ardından AP, Facebook'un, veri sızıntısı skandalı sonrası özel hayata saygı ve kişisel verilerin korunması konularında Avrupa'daki vatandaşlara hesap vermesi çağrısında bulunmuştu. Zuckerberg, nisan ayında da ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi’nde şirketin veri sızıntısı skandalıyla ilgili ifade vermişti.

Facebook'un İngiliz veri şirketi Cambridge Analytica ile kişisel verilerini paylaştığı 87 milyon kullanıcının arasında yaklaşık 2.7 milyon Avrupalı Facebook kullanıcısının bulunduğu tahmin ediliyor.