Dijital dönüşüm KOBİ’ler için büyük fırsat

Dijital dönüşüm KOBİ’ler için büyük fırsat

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) KOBİ'lerin gelişimi ve rekabetçilik endekslerinin yükseltilmesi amacıyla gerçekleştirilen 3.KOBİ ve Bilişim Kongresi, Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) merkez binasında gerçekleştirildi.

TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe’nin açılış konuşmasını yaptığı kongreye, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, BTK Başkanı Ömer Fatih Karagözoğlu ve KOSGEB Başkanı Recep Kılıç katıldı. Rahmi Aktepe Türkiye’ de yaklaşık 3.5 milyon işletme faaliyet gösterdiğini bildirdi. Aktepe, bunların %99’unu KOBİ’lerin oluşturduğunu kaydederek

“Bölgesel kalkınmaya destek sağladığı gibi ülke ekonomisinin de dinamik gücü olmaktadır. Bu güç sayesinde dünyada teknolojiye ve ekonomiye yön veren ve pazarda takip edilen konumda yer almalıyız.’’ dedi. Aktepe, dijital dönüşümün Türkiye için en büyük fırsat olduğunu belirterek KOBİ’lerin rekabet edebilmesi için dijital dönüşümü gerçekleştirmesi gerektiğini vurguladı. Aktepe, TBD’nin, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın açıkladığı 2023 için teknoloji hedefler doğrulturusunda çalışmalar yapacağını ifade etti.

BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu günümüzde işletmelerin teknolojik gelişmelerden uzak kalamayacağını ifade etti. Karagözoğlu, ‘‘ Toplam istihdamın %76’sı, katmadeğerin %56’sı, ihracatın %60’sını oluşturan KOBİ’ler üstlendikleri rol ve ülkeye sağladıkları katkı nedeniyle ekonomimizin yapı taşları arasındadır.’’ dedi.

KOSGEB Başkan Yardımcısı Recep Kılıç, KOSGEB’in faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Sayısal verilerle desteklediği konuşmasında Kılıç şunları söyledi: ‘‘ Türkiye’deki toplam işletme sayısı 3 milyon 480 bin iken KOSGEB tanımına giren 3 milyon 470 bin şirket var. Oranımız %99.7. Türkiye ekonomisindeki KOBİ’lerin durumuna bakarsak, istihdamın %74’ünü karşılarken, cironun %76’sını, yatırımların %58’ini, ihracatın %56’sını, katma değerin %56’sını,AR-GE harcamalarının %34’ünü oluşturuyor.’’ Recep Kılıç, bütün KOBİ’lere 2017’den bu yana verdikleri 50 bin TL hibe destedğini, artık daha kapsamlı ve yararlı projeler için uyguladıklarını ifade etti.

Kongrenin açılışında son olarak kürsüye, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan geldi. KOBİ’lerin bilişim teknolojilerini kullanma oranı beklentilerin altında kaldığını, web sitesine sahip olmakla teknolojiye ayak uydurmanın yeterli olmadığını söyleyen Sayan, Nesnelerin teknolojisi (IoT) ve Blockchain teknolojilerini kullanmanın zaruri bir hale geldiğini vurguladı. Sayan ‘‘Bilişim teknolojilerini yapılarına entegre edenler büyüme hızlarıyla ilgili küresel ticarette paylarını sürekli arttırırken bunun bir yansıması olarak da ülkelerinin ekonomik ve ticari yaşamları da aynı oranda artıyor. Bütün bu gelişmelerde imkan ve fırsat anlamına geliyor. Biz de bu imkan ve fırsatı değerlendirebilecek ülkelerden bir tanesiyiz. Bilgi ve teknolojileri; sermaye, iş gücü kapasitesi yönünden kısıtlı imkanlara sahip olan KOBİ’lere de büyük bir ticari kurum ve kuruluşların sahip olduğu ölçüde verimlilik ve rekabet gücü sağlamanın yanında iç ve dış pazarda daha etkin bir konuma gelmelerine de imkan sağlıyor.’’ dedi.

Konuşmacılara, Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Rahmi Aktepe tarafından katılım plaketi verildi.