Nitelikli bilişim personeli yetiştirme programı yeni mezunlarını verdi

Nitelikli bilişim personeli yetiştirme programı yeni mezunlarını verdi

Türk Kızılay ve SAP Türkiye, gençleri 21. yüzyılın gerektirdiği dijital becerilerle donatmak için önemli bir iş birliğine imza attı. Nitelikli Bilişim Personeli Yetiştirme Programı ile 100’e yakın genç, SAP eğitimlerine katıldı ve programdan başarıyla mezun oldu. Bu gençlerin SAP müşterileri veya iş ortaklarında istihdam edilmesi hedefleniyor.

SAP Türkiye ve Türk Kızılay ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşmasında belirleyici bir rol üstlenen bilişim sektörüne nitelikli iş gücü yetiştirmek amacıyla Nitelikli Bilişim Personeli Yetiştirme Programı’nı hayata geçirdi. Program, gençleri dijital ekonominin gerektirdiği becerilerle donatmayı ve dijital dönüşüm ile kurumlarda ortaya çıkan yetenek ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlamayı hedefliyor.

Türk Kızılay Toplum Temelli Göç Programları Geçim Kaynağını Geliştirme Programı tarafından yürütülen proje kapsamında bugüne kadar İstanbul ve Ankara’da 4 eğitim tamamlandı ve 100’e yakın genç mezun oldu. İlk iki program kapsamında Ankara’da SAP’nin programlama dili ABAP, İstanbul’da ise SAP sistemlerinin altyapısının yönetilmesi (BASIS) üzerine eğitimler gerçekleştirildi. İlk iki programı başarıyla tamamlayan 50 genç, SAP sertifikalarını aldı ve 27 genç çeşitli şirketlerde çalışmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde tamamlanan 3. ve 4. programlar kapsamında ise gençler, İstanbul’da Maliyet Muhasebesi modülü, Ankara’da Finansal Muhasebe modülü alanlarında eğitim aldı. Programları başarıyla tamamlayan yeni mezunlar, SAP Danışmanı olarak kariyer yolculuklarına başlayacak.“Mezun gençlerimizle, kurumların dijital dönüşüm yolculuklarında yollarımız hep kesişecek”

Online mezuniyet töreninde konuşan SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan, “İçinden geçtiğimiz dönemde ileri teknolojilerin etkisi çok daha görünür oldu. Kovid-19 pandemisi aslında dünyanın yaşadığı ilk pandemi değil. Daha önce de farklı coğrafyalarda farklı zamanlarda benzer mücadeleler yaşandı. Bu pandemi de muhtemelen ne ilk ne de son olacak. Değişen dünyada var olmak hatta bunun da ötesinde avantaj yakalayabilmek büyük önem taşıyor. Dijital dünyada ve yeni normalde bilişim sektöründe çalışacak nitelikli gençlere ihtiyaç her geçen gün artacak. Bu programlardan mezun olan arkadaşlarımız bugün itibarıyla meslektaşlarımız; çalıştıkları kurumlarda dijital dönüşüm öncüsü olacaklar ve ülkemiz için önemli dijital dönüşüm projelerine imza atacaklar. Programdan mezun olan gençlerle kurumların dijital dönüşüm yolculuğunda yollarımız hep kesişecek.” dedi.

“Gençlerimizin bilişim sektöründe istihdam edilmesine yönelik çabalarımız devam ediyor”

Türk Kızılay Genel Müdürü Yardımcısı Alper Küçük ise konuşmasında şunları söyledi: “SAP Türkiye ile birçok alanda iş birliğimiz bulunuyor. Bunlardan biri olan Nitelikli Bilişim Personeli Yetiştirme Programı’nın ilkini başarıyla gerçekleştirmiştik. İkincisinde de yine 50 gence SAP çözümleri alanında eğitimler verdik. Türk Kızılay olarak hem ülkemizin vatandaşları için hem de ülkemizdeki milyonlarca göçmen için muhtelif alanlarda buna benzer çalışmalar yapıyoruz. Bugün burada mezuniyet törenini gerçekleştirdiğimiz programla da bilişim sektörüne yönelik önemli bir çalışma gerçekleştirmiş olduk. Bu eğitimle bilişim sektöründe genç kardeşlerimizin istihdam edilmesine vesile olmaktan mutluyuz. Bu projeye SAP Türkiye ile birlikte imza atmaktan memnuniyet duyuyoruz. Türk Kızılay olarak biz de SAP çözümleri kullanıyoruz. Bu anlamda bilişim konusunda bizim de nitelikli personel ihtiyacımız oluyor. Dolayısı ile bu eğitim programında yetişmiş arkadaşlarımıza kurumumuzda da yer veriyoruz. Bu kapsamda eğitimlerini tamamlayan iki arkadaşımızı da kurumumuzda istihdam edeceğiz.”

Programdan mezun olan ve şu an bir kurumda SAP ABAP Danışmanı olarak görev yapan Ahmet Kul ise eğitimler hakkında: “ODTÜ İnşaat Bölümü’nden mezun olduktan sonra SAP’nin bir parçası olmak istedim. Bu eğitim programına ilk döneminde başvuruda bulundum. ABAP alanında eğitimleri alarak mezun oldum. Mezuniyet töreni bir cuma günü gerçekleşmişti. Hemen ardından ilk pazartesi günü bir iş teklifi aldım ve kısa zaman içerisinde de işe başladım. Bu programı hayata geçiren herkese çok teşekkür ederim.” dedi.