"Türksat 6A ile Türkiye, haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasına girecek"

"Türksat 6A ile Türkiye, haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasına girecek"

Türksat, Türkiye’nin her türlü uydu haberleşmesini gerçekleştiren Dünya’nın önde gelen uydu operatörlerinden birisi. Türkiye’nin ulusal egemenlik kapsamındaki uydu yörünge pozisyonlarının haklarına da sahip olan Türksat, ülkemizin uydu ve uzay çalışmalarının merkezinde yer alıyor. Bilişim hizmetleri kapsamında e-Devlet Kapısı’nı işleten ve kamu hizmetlerinin elektronik ortamdan sunumuna yönelik projeler yürüten Türksat A.Ş. Genel Müdür Hasan Hüseyin Ertok, ICT MEDIA’nın sorularını cevapladı.

Ülkemizin uydu teknolojileriyle alakalı bir vizyonu bulunmakta mıdır?

Ülkemizde uydu haberleşme hizmetleri Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’mızın faaliyet alanı içinde yer almakta olup Türksat A.Ş. tarafından icra edilmektedir. Uydu haberleşme faaliyetleri Bakanlığımız tarafından tanzim edilen Türkiye Ulaştırma Politika Belgesi’nde müstakil bir başlık olarak ele alınmıştır.

Türkiye Ulaştırma Politika Belgesi’nde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın koyduğu hedeflerden birisi de Cumhuriyetimizin 100. yılına sayılı günler kala 2023 yılında 6 uyduluk bir filo ile uzayda var olmaktır. Bu amaç doğrultusunda üretimi devam eden uydularımızdan Türksat 5B’nin 2021’in ortalarında, ilk milli haberleşme uydumuz olan Türksat 6A’nın ise 2022 yılında uzaya gönderilmesi hedeflenmektedir.

Bu hedefler doğrultusunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın öncülüğünde son olarak Türksat 5A’nın fırlatılması dolayısıyla Uydu Teknolojileri Haftası düzenlenerek, başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu olmak üzere uydu haberleşme çok yüksek bir vizyon ortaya koyulmuştur.

Ayrıca uydu sektöründe söz sahibi olan tüm kurumların yöneticileri bu platformda bir araya gelerek, uydu teknolojileri alanında farkındalığın artırılması amacıyla konuşmalar ve sunumlar yapmıştır.

Türkiye’nin ilk Beşinci Nesil uydusu olacak Türksat 5A, 8 Ocak 2021 tarihinde uzaya gönderildi. Türksat 5A uydusu ülkemize neler kazandıracak. Ne zaman hizmete girecek?

Uzay teknolojileri, 20. yüzyılın ikinci yarısında gerçekleşen en önemli gelişmeler arasında yer alıyor. Daha önce sadece iki ülke arasındaki yarışa sahne olan uzay, günümüzde çok sayıda ülkenin varlık gösterdiği bir arenaya dönüştü. Uzaydaki yarışın en önemli parçası ise uydu teknolojilerinin gelişmesi olarak karşımıza çıkıyor. Bugün hiçbirimiz uydular üzerinden verilen hizmetlerin olmadığı bir dünyada yaşamayı hayal edemiyoruz. Zira uydu teknolojileri, konumlamadan TV yayıncılığına, internet haberleşmesinden meteorolojiye, tarımdan şehirleşme yönetimine, afet ve acil durum yönetiminden toprak kalitesinin ölçümüne, savunmadan denizcilik ve havacılığa kadar birçok alanın vazgeçilmez bileşeni haline geldi. Uydu teknolojileri, tüm dünyaya kritik bir altyapı sağlamanın yanı sıra, çok sayıda iş kolunda maliyetleri azaltıp, verimliliği artırıyor. Kısacası, uzaya harcanan her kuruş, misliyle dünyamıza geri dönüyor. Bu alana yapılan yatırımlar, sürdürülebilir bir küresel büyüme sağlamak için kritik önem taşıyor. Böylesi önemli bir alanda faaliyet gösteren bir şirket olarak yeni haberleşme uydularımızla ilgili birçok projeyi adım adım devreye aldığımız ve bunun yanında milli, yerli sistemlerimizi geliştirdiğimiz çok önemli bir dönemeçteyiz.

Türksat olarak hâlihazırda iki farklı yörüngede (42 o Doğu, 50 o Doğu) Türksat 3A, Türksat 4A ve Türksat 4B uydularımızla uydu hizmetlerimize devam ediyoruz. Bildiğiniz gibi uydu filomuzun en yeni üyesi Türksat 5A uydumuzu 8 Ocak 2021 sabaha karşı Space X Falcon 9 roketi ile Cape Canaveral fırlatma merkezinde uzaya gönderdik. Son derece başarılı bir şekilde gerçekleşen fırlatmanın ardından uydumuz yaklaşık 140 gün sürecek yörünge yolculuğuna başladı. Türksat 5A uydusu 31 o Doğu yörüngesine yerleştikten sonra yaklaşık bir ay sürecek faydalı yük performans testlerinin ardından hizmet vermeye başlayacak.

Türksat 5A uydumuz ile Şirketimiz üç farklı yörüngeden (31,42,50 Doğu) dört uydu ile haberleşme hizmeti vermeye başlayacaktır. Hizmet verilen yörünge ve uydu sayılarının artması Ülkemizin uydu haberleşmesi alanındaki gücünü önemli ölçüde artıracaktır. Türksat 5A uydusu Türkiye, Avrupa, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Orta Doğu, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz’i içine alan geniş bir coğrafyaya yüksek kapasite ile hizmet verecektir. Ülkemizin elde edeceği önemli kazanımlardan biri de 31 o Doğu yörüngesindeki frekans haklarımızı 30 yıldan uzun süre garanti altına alacak olmamızdır. Şunu da eklemek gerekir ki Türksat 5A uydusu 2015 yılında uydu haberleşmesine açılan Yeni Ku frekans bandının kullanıldığı ilk uydulardandır. Türksat filosuna büyük güç katacak uydumuzu sabırsızlıkla bekliyoruz.

Türksat 5A’nın Beşinci nesil uydu olması onu diğer uydulardan nasıl farklı kılıyor?

Beşinci nesil olarak adlandırdığımız Türksat 5A ve Türksat 5B uydularımızdaki en önemli yenilik tüm yörünge manevralarında kullanılacak olan elektrikli itki sistemidir. Son yıllarda haberleşme uydularında kullanımı yaygınlaşan elektrikli itki sistemi önceki nesil uydularımızda da kullanılan kimyasal itki sistemine göre büyük bir yakıt kütlesi avantajı sağlamaktadır. Elde edilen bu kütle avantajı sayesinde uydu üzerine daha fazla faydalı yük ekipmanı konulabilmekte ve bu sayede uydu haberleşme kapasitesi artırılabilmektedir. Ayrıca elektrikli itki sistemi daha az yakıt ile daha uzun süre manevra yapabilme imkânı sağlaması nedeniyle uydu manevra ömrünü artırmaktadır. Türksat 5A uydumuz bu sayede 30 yılın üzerinde bir manevra ömrüne sahip olacaktır.

Yeni uydu çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Bu yıl içerisinde uzaya göndermeyi hedeflediğimiz Türksat 5B uydumuzun Airbus D&S tesislerindeki uydu seviyesi testlerine devam edilmektedir. 42 derece Doğu yörüngesinde hizmet verecek olan Türksat 5B uydumuz 53 Gbps veri iletim kapasitesiyle Yüksek Veri Hacimli Uydular (High Throughput Satellites) sınıfında bir Ka Bant uydusu olacaktır. Türksat 5B uydusu ile kara, deniz ve havada sabit veya hareketli terminallere Ka Bant üzerinden geniş bant veri (internet) haberleşme hizmeti sunulması hedeflenmektedir. Türksat 5B uydumuzda bulunan Ku Band faydalı yük ile diğer uydularımızın yedeklenmesi yanında 42 derece Doğu yörüngesinde kapasite artışı da sağlanacaktır.

Milli ve yerli olarak üretilen Türksat 6A’da son durum nedir? Ülkemize ne gibi avantajlar sağlayacaktır?

Tübitak Uzay, TUSAŞ, ASELSAN ve CTECH gibi ülkemizin uzay teknolojilerinde öncü kuruluşlarının paydaşlığında geliştirilen Yerli Haberleşme Uydumuz Türksat 6A’nın üretim faaliyetleri devam ediyor. Ülkemizin en büyük Ar-Ge projesi olan Türksat 6A uydusu uzaydaki geleceğimiz açısından bir dönüm noktası niteliğindedir. Uydumuzda kullanılacak birçok alt sistemi, uydu yer istasyonunu ve yazılımları milli imkânlarla gerçekleştiriyoruz. Türksat 3A, Türksat 4A ve Türksat 4B uydularının üretim sürecinde gerçekleşen teknoloji transfer programı kapsamında uzay teknolojileri alanında eğitim alan Türksat mühendislerinin de geliştirilmesi katkı verdiği Türksat 6A’yı 2022 yılında uzaya göndermeyi planlıyoruz. Böylece Türkiye, haberleşme uydusu üretebilen bir ülke olmanın yanı sıra, söz konusu teknolojiye sahip olmayan ülkelere yönelik projeler gerçekleştirebilme imkânı da kazanacak. Türksat 6A’nın üretimi gerçekleştiği takdirde Türkiye, haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasına girecek. Bu ise, ekonomik ve teknolojik planda ülkemizi daha da güçlendirecektir. Söz konusu projeyle birlikte yerli sanayinin gelişmesine ve uydu ve uzay teknolojileri alanında faaliyet göstermesine de imkân sağlanacak.

Türksat 6A projesinde Mühendislik Modeli entegrasyon faaliyetleri tamamlanarak sistem seviyesi testlere başlanacak. Bunun yanında üretim ve entegrasyonu devam eden Uçuş Modelindeki çalışmalarda program dahilinde devam ediyor. Dünya standartlarında kurulmuş olan Uzay Sistemleri, Entegrasyon ve Test (USET) Merkezinde uydu seviyesi entegrasyon ve test çalışmaları tamamlandıktan sonra Türksat 6A uydumuz fırlatılmaya hazır hale getirilecektir. 2022 yılı içerisinde büyük bir gururla fırlatmayı hedeflediğimiz uydumuz Türksat uydu filosuna güç katacaktır.

Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. Genel Müdür Hasan Hüseyin Ertok ile yapılan röportajı ICT MEDIA'nın Şubat sayısında okuyabilirsiniz.

ICT Media Dergisi'nin Şubat 2021 sayısını okumak için
https://online.fliphtml5.com/kfal/sejy/#p=1


ICT Media Dergisi'nin Şubat 2021 sayısını indirmek için
https://das3.divvydrive.com/app/tr-TR/Dosya/Paylas/DivvyDrive/40823d5e-4f42-4165-8e0a-1a3031f1cadb