Ulusal Siber Kalkan 2021 Tatbikatı başladı

Ulusal Siber Kalkan 2021 Tatbikatı başladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu: "Tatbikat kapsamında ​sağlıktan eğitime, enerjiden bankacılığa, yayıncılıktan su yönetimine kadar ​36 kurum ve kuruluştan siber güvenlik takımları ve bu takımlarda yer alan 135 siber güvenlik uzmanı bilgi ve yeteneklerini sınama imkanı bulacaklar"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ulusal Siber Kalkan Tatbikatı 2021 kapsamında ​sağlıktan eğitime, enerjiden bankacılığa, yayıncılıktan su yönetimine kadar ​36 kurum ve kuruluştan siber güvenlik takımları ve bu takımlarda yer alan 134 siber güvenlik uzmanının bilgi ve yeteneklerini sınama imkanı bulacağını bildirdi.

Bakan Karaismailoğlu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda (BTK) düzenlenen Ulusal Siber Kalkan 2021 Tatbikatı'nın açılışında yaptığı konuşmada, ilerleyen teknolojinin yenilikleriyle iletişim ve bilişim çağının hayli gelişmiş bir safhasında yaşandığını belirterek, artık uzak-yakın, bilinen-bilinmeyen gibi kavramların anlamsızlaştığını, sınırların şeffaflaştığını, karşılıklı etkileşimin önündeki engellerin büyük ölçüde kalktığını söyledi. Ülkenin güçlü bilişim ve haberleşme altyapısının sunduğu imkanlar sayesinde, ulaşım sektörü ile bilgi ve iletişim teknolojilerinin kesişim noktasında ortaya çıkan çözümleri vatandaşların hizmetine sunmayı hedeflediklerini anlatan Karaismailoğlu, haberleşme sektörüne yapılan yatırımlar hakkında bilgi verdi.

Karaismailoğlu, 2003-2021 yıllarında haberleşme için yapılan yatırım miktarının 92 milyar lira olduğunu bildirerek, "Büyük bir memnuniyetle ifade etmeliyim ki dünyanın dev ekonomilerini sarsan zorlu salgın dönemine rağmen, ülkemizin Telekom ve mobil işletmecilerin toplam yatırım miktarı bir önceki yıla göre yüzde 27,3 artışla 2020'de yaklaşık 13 milyar lira olarak gerçekleşti. Bakanlık olarak bu yatırımların önünü açacağımıza ve hızlandırmaya devam edeceğimize emin olabilirsiniz." diye konuştu.

İletişim altyapısının ve hizmetlerimizin geliştirilmesini hiçbir zaman tek başına yeterli görmediklerini dile getiren Karaismailoğlu, bu hizmetlerin geliştiği hızda coğrafyada yayılması ve tüm vatandaşların yararlanabilmesinin önemlinin altını çizdi.

"Ulusal siber güvenliğimizin sağlanması, öncelikli gündemindir"

"Siber güvenlik artık bir milli güvenlik meselesidir." diyen Karaismailoğlu, uluslararası araştırmalara göre, siber saldırılardan kaynaklanan kayıpların maliyetinin 2021'de dünya genelinde 6 trilyon dolarını bulacağının öngörüldüğünü bu nedenle ulusal siber güvenliğin sağlanmasının, herkesin öncelikli gündemi olduğunu kaydetti.

Karaismailoğlu, siber güvenlik alanında alınan tedbirler ve yapılan çalışmalar sonucunda, bugüne kadar ülke nezdinde önemli ve kalıcı bir zarar oluşmadığını bildirdi. Tamamen yerli ve milli imkanlarla geliştirilen KASIRGA, AVCI ve AZAD uygulamalarıyla son 4 yılda Türkiye'yi hedef alan yüz binlerce saldırıyı engellediklerini anlatan Karaismailoğlu, siber güvenlik alanında yerli ve milli yazılımların gelişmesinin vazgeçilmez olduğunu ifade etti.

Karaismailoğlu, 2035'e kadar dünya ekonomisine 4 trilyon dolar katkı yapması ve 23 milyon istihdam oluşturması beklenen 5G için kritik öneme sahip fiber altyapı yaygınlığının artırılması için de yatırımlara devam ettiklerini dile getirerek, bunun için işletmecilerin, üretici firmaların ve diğer sektör paydaşlarının görüşlerini aldıklarını anlattı.

Siber güvenlik alanında sektörün ihtiyaçlarına cevap verecek yerli ve milli donanım ve yazılımların geliştirilmesi ve üretilmesine yönelik destekleri sürdürerek, siber olaylara müdahale ekiplerinin yetkinliklerini artırmak zorunda olduklarına dikkati çeken Karaismailoğlu, siber olaylara müdahalenin olay öncesi, esnası ve sonrasını kapsayan bir bütün olmasından hareketle proaktif siber savunma anlayışını geliştirmeye devam edeceklerini bildirdi.