Doğal gazdan elektrik üretimi rekora koşuyor: Yüzde 44'e çıktı

Doğal gazdan elektrik üretimi rekora koşuyor: Yüzde 44'e çıktı

Türkiye, ithal bir kaynak olan doğal gazdan elektrik üretiminde rekorlara koşuyor. Kuraklık nedeniyle sudan elektrik üretimi kısıldı. 11 Ekim Pazartesi günü, toplam elektrik üretimi içinde suyun (baraj ve akarsu dahil) payı yüzde 15’e kadar geriledi. Doğal gazın payı arttı ve yüzde 44’e dek çıktı. İthal kömürün payı yüzde 9, yerli kömürün payı yüzde 15 olarak kayıtlara geçti. 

Türkiye, yılın son çeyreğine elektrik ve doğal gazda yüksek taleple giriyor. Bu yılın son çeyreğinde doğal gaz talebinin 20 milyar metreküp düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor. Geçen yıl aynı dönemde tüketim yaklaşık 15 milyar metreküp olmuştu. 

Doğal gaz talebinde ya da tüketiminde yaşanan olağanüstü artışın gerisinde elektrik üretimi bulunuyor. Elektrik üretiminde kullanılan gaz miktarı, geçen yıla göre ciddi biçimde arttı. Bunun etkisiyle bir önceki yıla göre gaz talebi, yüzde 30 düzeyinde yükseldi.

İşte veriler

Bu durum verilere de net olarak yansımaya başladı.  Türkiye, tarihi nitelikte kurak dönemden geçiyor. Barajlardaki su düzeyi, “dip”e yakın noktalarda bulunuyor.  Bu nedenle sudan elektrik üretiminde sert fren yapıldı. 

Örneğin, 11 Ekim Pazartesi günü, toplam elektrik üretimi içinde suyun (barajlar yüzde 12,  akarsu tipi yüzde 3) payı yüzde 15’e kadar geriledi. Suyun payının yüzde 30’lara dek çıktığı dönemler olmuştu. 

Buna karşılık doğal gazın payı hızla arttı ve yüzde 44’e dek çıktı. Bu oranının, izleyen günlerde daha da artmasının olası olduğu belirtiliyor. 

İthal kömürün payı yüzde 9, yerli kömürün payı yüzde 15 oldu. Güneş yüzde 5, rüzgar yüzde 4 paya sahip oldu.

İthal kömürde yeni adımlar

İthal kömür fiyatları, pandemi öncesine göre beklenmedik düzeyde arttı. İthal kömür santralları, piyasada oluşan birim elektrik fiyatlarının maliyetlerini karşılamadığı gerekçesiyle üretimlerini kıstı. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın, elektrik talebinin yüksek seyretmesi nedeniyle ithal kömür santrallarının işletmede kalmasını istiyor. Kısa süre içinde ithal kömür santrallarına yönelik maliyetlerine destek olacak bazı adımların atılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bunların başında kapasite mekanizması geliyor. Gözler, bu karar için Ankara’da enerji yönetimine çevrildi.