"Keşke yüzde 15 zam yapılsaydı"

"Keşke yüzde 15 zam yapılsaydı"

Bir bütün olarak Kuzey Yarımküre’de etkili olan olumsuz hava koşulları, Türkiye’de de enerji sektörünü etkilemeye devam ediyor. Barajlar ve akarsulardaki su düzeyinin azalması, kışın yaklaşmasıyla beraber artacak tüketimle beraber daha fazla talebe maruz kalacak olan doğal gazla elektrik üretilmesini zorunlu hale getiriyor. Gazeteci Olcay Aydilek, Enerjiden Fısıltılar programının yeni bölümünde, Eski TEDAŞ Genel Müdürü Osman Nuri Doğan’la elektrik piyasasında gerçekleşebilecek olası senaryoları ele aldı. 

Dünya piyasalarında kömür fiyatlarının halen yüksek düzeylerde seyrettiğini kaydeden Doğan, bu fiyatlar üzerinden alım yapılarak elektrik üretimine devam edilmesinin giderek güçleştiğine dikkat çekti. Doğan, konuyla ilgili olarak “Şu anda geçici olarak eldeki stokları kullanarak üretim yapan santralların payı yüzde 9’a düştü. Dünyadaki fiyatlar böyle devam ederse daha da azalacak, aradaki fark doğal gazla kapanacak. Bu kaçınılmaz bir sonuç” yorumunu yaptı. 

Doğan, EPDK’nın geri çektiği zammın ilerleyen dönemde daha büyük zamlar olarak geri dönebileceği uyarısında bulundu: “Keşke yüzde 15’lik zammı yapsalardı, en azından önümüzdeki dönemde daha küçük zamlarla işi kapatabilirlerdi. Ancak o zam yapılmadığı için, önümüzdeki dönem, yüzde 15’in çok üzerinde zammı zorunlu hale getirecek.”

Doğan, yenilenebilir enerjinin Türkiye’nin elektrik ihtiyacını karşılamaya henüz hazır olmadığını ifade ederek, bu doğrultuda fikir açıklayan enerji uzmanlarını “ezbere konuşmak”la eleştirdi. Yenilenebilir enerjinin güvenilir olmadığını, iklim koşullarına çok bağlı bulunduğunun altını çizen Doğan, söz konusu enerji türünün ancak depolama teknolojilerinin gelişmesiyle doğru orantılı olarak yaygınlık kazanabileceğini kaydetti.