İthal kömürle çalışan santrallarda kırmızı alarm

İthal kömürle çalışan santrallarda kırmızı alarm

Türkiye kuraklığın ve enerji emtialarında artan fiyatların baskısıyla, elektrik ihtiyacını karşılama konusunda bir darboğaza sürükleniyor. Barajlar ve akarsulardan elde edilen elektriğin toplam üretim içindeki payı azaldıkça, kömür ve doğal gaz santrallarının üzerindeki üretim baskısı daha da artıyor. Eren Enerji Satış Pazarlama ve Operasyon Direktörü İlker Gökdere, Enerjiden Fısıltılar’a konuyla ilgili olarak çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İthal kömürle çalışan santralların 8 bin 600 megavat düzeyindeki kurulu güçleriyle Türkiye’nin elektrik arzının güvenliğini sağladığını belirten Gökdere, söz konusu santralların çalışması için gerekli olan ithal kömürün giderek artan fiyatlarla ithal edilebildiğinin altını çizdi. Gelinen noktada bu santralların kömür maliyetini karşılayamaz hale geldiğini söyleyen Gökdere, “Elektriği çok yoğun olarak kullanan sanayi kuruluşlarının sübvanse edilmiş ithal doğalgaz fiyatları ile ucuz elektrik kullanımları sonucunda üretimleriyle ülkemizden Avrupa’ya ciddi kaynak transferi oluşmasına neden olmaktadırlar. BOTAŞ’ın sübvansiyonu sayesinde aslında Avrupa’yı destekler ve sübvanse eder hale gelmekteyiz.” ifadelerini kullandı.

Avrupa’da uygulanmakta olan enerji politikasının aksine kömür santralları yerine doğal gaz santrallarının üretiminin artırıldığını vurgulayan Gökdere, bu artış sonucunda BOTAŞ’ın doğal gaz santrallarına zarar etme pahasına gaz sattığını aktardı. BOTAŞ’ın politikalarının piyasanın öngörülebilmesini zedelemekte olduğunu dile getiren Gökdere, ithal kömür santrallarının yeni alımlar yapılamadığı için stoklarında kalan kömürlerle üretim yapmak durumunda kaldığı, bu stokların bitmesiyle de üretimlerinin tamamen duracağı uyarısını yaptı.