Şehirlerarası otobüs biletine yüzde 20 zam sinyali: Ulaştırma Bakanlığı zam talebini gündemine aldı…

Şehirlerarası otobüs biletine yüzde 20 zam sinyali: Ulaştırma Bakanlığı zam talebini gündemine aldı…

ÖZEL HABER

Şehirlerarası  otobüs firmaları, akaryakıta peş peşe gelen zamların ve işçilik maliyetlerinin arttığını gerekçe göstererek, otobüs biletlerine zam yapılmasını istedi. Firmalar, yüzde 30-40 aralığında bir artışı gündeme getirdi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, zam talebini değerlendiriyor. Biletlerde,  yüzde 18-20 dolayında bir artış üzerinde duruluyor. Kararın, kısa süre içinde çıkması ve hemen uygulamaya girmesi bekleniyor.

TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım, “ICTMedia”ya yaptığı açıklamada, akaryakıt zamlarının ardından otobüsle şehirlerarası yolcu taşıma maliyetlerinin arttığını ve sektörün zarar ettiğini söyledi. 

Otobüs biletlerine, en son yapılan zammın üzerinden yeni bir zam için 4 ayın geçmesi gerektiğini belirten Yıldırım, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na ve ilgili birimlere bu konuda 5 Ocak’ta bir yazı yazdıklarını, 4 aylık bekleme süresinin “mücbir sebep”ten kaynaklı olarak iptal edilmesini talep ettiklerini kaydetti.

Firmalar, yüzde 30-40 aralığında bir artışı gündeme getirdi. Ulaştırma Bakanlığı, söz konusu zam talebini değerlendirmeye aldı. Kaynaklar, otobüs biletlerine yüzde 18-20 dolayında bir artış üzerinde durulduğunu söyledi. Kararın, kısa süre içinde çıkması ve hemen uygulamaya girmesi öngörülüyor.