BOTAŞ Genel Müdürü Özcan: “Kademeli tarife yılda 2.5 milyar metreküp gaz tasarrufu sağlayacak”

BOTAŞ Genel Müdürü Özcan: “Kademeli tarife yılda 2.5 milyar metreküp gaz tasarrufu sağlayacak”

ANKARA
BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan, kademeli tarife ile yılda 2.5 milyar metreküplük doğal gazdan tasarruf sağlanacağını söyledi. Doğal gazda, elektrikte olduğu gibi kademeli tarifeye geçilmesi planlanıyor. Aboneler, ilk kademe olarak belirlenen miktarı, daha düşük bir bedel ödeyerek tüketecek. İkinci kademe daha pahalı olacak.  

Özcan, “4. BOTAŞ Sürdürülebilir Enerji Zirvesi”nde yaptığı konuşmada, doğal gazda kademeli tarifeye geçiş için yapılan hazırlıklar hakkında bilgi verdi. BOTAŞ’a, kademeli tarife yapma yetkisi veren düzenlemenin Meclis’te bulunduğunu anımsatan Özcan, düzenlemenin yasalaşmasının ardından uygulamanın başlatılacağını söyledi. Özcan, kademeli tarife ile verimliliğin önceleneceğini belirterek, kademeli tarife ile yılda 2.5 milyar metreküplük doğal gazdan tasarruf sağlanacağını söyledi.

Özcan, doğal gaz kullanımında  verimliliğin önemine işaret ederek, 1994’te İstanbul’da doğal gaz tüketimin (abone bazında) yıllık bin 450 metreküp olduğunu, izleyen yıllarda bu miktarın aşama aşama gerilediğini, halen 800-850 metreküpe kadar düştüğünü söyledi. 

Özcan’ın dile getirdiği yıllık 800-850 metreküp tüketimin, kademeye esas oluşturup oluşturmayacağını zaman gösterecek.