Elektrikte nakit akış sancısı: Şirketlerin yüksek zamma karşın şikayetleri devam ediyor…

Elektrikte nakit akış sancısı: Şirketlerin yüksek zamma karşın şikayetleri devam ediyor…

ÖZEL HABER
1 Ocak’ta, elektriğe konut, sanayi ve ticarethanede tüm zamanların en yüksek (üç  haneli) zammı yapılmasına karşın sektörde finansman şikayeti sona ermedi. Şehiriçi elektrik dağıtım şirketlerinin “kardeş” kuruluşları görevli tedarik şirketleri, elektriğe yapılan çok yüksek zamma karşın nakit akış sorunlarının devam ettiğini belirterek, “Geçen yıldan kalan 10 milyar TL’yi aşkın bir zararımız söz konusuydu. Bunun bir bölümü karşılandı ancak nakit akış sorunu belli ölçüde devam ediyor” görüşünü dile getirdi. 

Kaynaklar, görevli tedarik şirketlerinin, abonelere satmak üzere Elektrik Üretim AŞ’den (EÜAŞ) elektrik satın aldığını anımsatarak, “Görevli tedarik şirketleri, bir yandan EÜAŞ’tan diğer yandan da piyasadan elektrik satın alır. EÜAŞ’ın sattığı elektriğin birim fiyatı, piyasaya göre çok düşüktür. Görevli tedarik şirketleri, EÜAŞ sayesinde elektriğin ortalama maliyetini düşürebiliyordu. Ancak, kuraklık herkesin malumu. EÜAŞ, bu yıl görevli tedarik şirketlerine elektrik satamayabilir” dedi.

Kaynaklar, EÜAŞ’ın kömür santrallarından elektrik almak üzere hazırlık yaptığını belirterek, “Bu ayın ikinci yarısında bir ihale gündeme gelebilir. Tabii, üreticilerin ya da santralların ihaleye ilgi gösterip göstermeyeceği zamanla görülecek” dedi. 

Kaynaklar, görevli tedarik şirketlerinin EÜAŞ’a satın aldıkları elektrikten doğan borçlarına ilişkin olarak da “Geçen yıldan bir miktar borç biriktiği biliniyor. Şirketler, yeni yılla birlikte bu borçları kapatmaya başladı” dedi.