Doğal gazda kademeli tarife tartışması: Şubat ayında başlatılması hedefleniyor…

Doğal gazda kademeli tarife tartışması: Şubat ayında başlatılması hedefleniyor…

ANKARA
Elektriğin ardından doğal gazda, kademeli tarifeye geçiş için geri sayım başladı. BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan, “4. BOTAŞ Sürdürülebilir Enerji Zirvesi”nde yaptığı konuşmada, BOTAŞ’a, kademeli tarife yapma yetkisi veren düzenlemenin Meclis’te bulunduğunu belirterek, düzenlemenin yasalaşmasının ardından uygulamanın başlatılacağını söyledi. Özcan, kademeli tarife ile yılda 2.5 milyar metreküplük doğal gazdan tasarruf sağlanacağını söyledi. Uygulamanın, mevzuatın ve alt yapının yetişmesi durumunda şubat ayında başlatılabileceği belirtiliyor. 


BOTAŞ, uygulama öncesinde şehiriçi gaz dağıtım şirketlerinin çatı örgütü GAZBİR yönetimiyle de bir araya geldi. Şirketlere, kademeli tarifenin “siyasi irade”nin bir talebi olduğu ve uygulamaya başlanacağı ifade edildi. Şirketler, bu konuda hazırlık için zamana ihtiyaçları olduğu mesajını verdi. Şirketlerin, uygulamaya “mesafeli” durdukları da kayda geçirildi. 

Peki, kademeli tarifeye baz oluşturacak doğal gaz miktarı ne? Bu konuda henüz net bir miktar dile getirilmedi. BOTAŞ Genel Müdürü Özcan, doğal gaz kullanımında  verimliliğin önemine işaret ederek, 1994’te İstanbul’da doğal gaz tüketimin (abone bazında) yıllık bin 450 metreküp olduğunu, izleyen yıllarda bu miktarın aşama aşama gerilediğini, halen 800-850 metreküpe kadar düştüğünü söyledi. 

Özcan’ın dile getirdiği yıllık 800-850 metreküp tüketimin, kademeye esas oluşturabileceği ifade ediliyor.