Brent petrol 86 doları aştı: 90 dolar ve üstü konuşuluyor…

Brent petrol 86 doları aştı: 90 dolar ve üstü konuşuluyor…

ÖZEL HABER

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 86 doları aştı. Bazı çevreler, Brent petrolde 90 ve üstünün (100 dolar) görülebileceğini öne sürerken, bazı çevreler arzı ve tüketimi etkileyecek çok kritik ve ani bir gelişme olmadıkça fiyatların yıl içinde 70 ile 80 dolar aralığında seyredeceği görüşünü dile getiriyor. Akdeniz Ülkeleri Enerji Şirketleri Birliği Petrol ve Gaz Direktörü Doç. Dr. Sohbet Karbuz, petrolün 90 hatta 100 dolara çıkacağı yönündeki öngörüleri paylaşmadığını, petrol fiyatının bu düzeylerde seyretmesini beklediğini söyledi.

Yıllarını küresel düzeyde faaliyet gösteren Amoco ve Halliburton şirketlerinde Amerika, Asya ve Afrika’da petrol arama ve üretme projelerinde geçiren petrol uzmanı Dr. İbrahim Palaz.

“Bence petrol 2022 yılında 65-85 dolar arasında kalır. OPEC+ bir aksilik ya da terslik çıkarsa 85 doların üstüne çıkar; yoksa çıkmaz” görüşünü dile getirmişti.

Uzmanlara göre, petroldeki son fiyat hareketinin gerisinde OPEC+ grubunun 400 bin varil üretim artışı politikasına şubatta da devam etmesi kararının ardından bazı üye ülkelerdeki üretim kısıntıları nedeniyle hedeflenen kotaya ulaşılamaması yatıyor.