Kamu'da siber güvenlik 'zirve'de tartışıldı

Kamu'da siber güvenlik 'zirve'de tartışıldı

Kamu Bilişimcileri Derneği ve Bilgi Güvenliği Derneği tarafından, ulusal ve uluslararası alanda yeni teknoloji ve uygulamalara ilişkin ortak akıl oluşturularak proaktif davranışlar geliştirmek amacıyla düzenlenen “Kamu Siber Güvenlik Zirvesi (KSGZ)” Ankara’da gerçekleştirildi. Zirveye kamu bilişim yönetici ve uzmanlarıyla birlikte sektör temsilcileri katıldı.


Kumu ve özel sektörden katılımcıların yer aldığı zirvede konuşan Kişisel Verileri Koruma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir, Kişisel Verileri Koruma Kanunu'nun yüksek standartlı ve Avrupa Birliği normlarıyla uyumlu bir düzenleme olduğunu söyledi. Kamu kurumları ve özel kuruluşlar işledikleri verilerin muhafazası konusunda uygun güvenlik tedbirlerini almak zorunda olduğunu olduğunu vurgulayan Bilir, veri temelli ekonominin önemine işaret ederek şöyle devam etti: "Ülke olarak verileri kullanmamız ve verilerden katma değer yaratmamız gerekiyor ancak bu verileri işlemeyi anayasadaki usul ve esaslar çerçevesinde yapmamız, işlenen verilerin güvenliğini de sağlamamız gerekiyor. Kamu kurumları ve özel kuruluşlar işledikleri verilerin muhafazası konusunda uygun güvenlik tedbirlerini almak zorunda."

"5G'de yerli ürünler için çalışıyoruz"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey ise kamuda bürokrasinin azaltılmasının önemine değindi. Kamu kurumlarından çoğunun Elektronik Belge Yönetim Sistemi'ne (EBYS) geçtiğine işaret eden Zerey, "Kamuda bakanlıklar bilgi alışverişini artık elektronik ortamda yapıyor." ifadesini kullandı. Zerey, 30 Haziran'a kadar vatandaşla ilgili işlemlerin e-devlete aktarılmasının hedeflendiğini ve TÜRKSAT'a bu alanda çok iş düştüğünü dile getirdi. Zerey, yaşanan olaylar nedeniyle yerli ürün, yazılım ve donanımın önemli hale geldiğine dikkati çekerek, "5G alanında yerli ürünlerin kullanımı için çalışmalar yapıyoruz. Siber güvenlikle ilgili de bütün bakanlıklar ve kamu kurumlarıyla çalışmalarımız sürüyor." dedi.

114 kurumumuz KamunNet’te

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürü Ensar Kılıç ise zirvede yaptığı konuşmada dijitalleşmeyle birlikte güvenliğin ön plana çıktığına vurgu yaptı. Bu kapsamda kamuda KamuNet Projesi'ni hayata geçirdiklerini belirten Kılıç, “İlk etapta 140 kamu kurumunu bu alana geçirmeyi hedeflemiştik, şu anda 114 kurumumuz KamuNet'e geçmiş durumda." dedi. Kılıç, siber güvenlik konusunda kamu kurumlarının birlikteliğine ihtiyaç olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti: "Bu, bir bakanlığın yapacağı bir iş değil. Tüm kamu kurumlarının ortak akıl ve sinerjiyle yapacağı bir iştir. Biz bakanlık olarak bu konuda gerekli hassasiyeti gösteriyoruz. Önümüzdeki süreçlerde de aynı yaklaşımla aynı tempoyla çalışmalarımızı sürdüreceğiz."

Siber güvenlikte teknoloji size ait değilse güvende değilsiniz

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay ise ana sponsor sunumları oturumunda konuştu. “Eğer siber güvenlikte teknoloji size ait değilse güvenlikten bahsedemezsiniz." diyen Atalay, siber saldırıların, nükleerden sonra en yüksek tahrip güçlü saldırı olduğunu söyledi. Çok basit bir yazılımla bu saldırıların etkisinin azaltılabileceğini anlatan Atalay, "Siber güvenlik saldırı araçları öyle bir hale geldi ki 100 dolarlık bir yazılımla 100 milyon dolarlık bir savaş uçağının yarattığı tahribin etkisinden daha yüksek bir tahrip yaratabiliyorsunuz." diye konuştu.

"Bilişim sektörünün değeri anlaşılamadı"

Kamu Bilişimcileri Derneği Başkanı İzzet Gökhan Özbilgin, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada toplantı hakkında bilgi verdi ve iki gün sürecek zirvede siber güvenliğin birçok yönüyle değerlendirileceğini bildirdi. Bilişim sektörünün değerinin yeterince anlaşılamadığına işaret eden Özbilgin, kamuda bilgi işlemin değerinin daha fazla bilinmesi gerektiğini vurgulayarak şunları kaydetti: "Dernek olarak yaptığımız bu ve benzeri etkinliklerle sürekli bu konulara çalışıyoruz. Kamu bilişim yöneticilerimizin hem teknik hem sosyal becerilerini geliştiren eğitimler düzenliyoruz. Kurumların sadece bilgi işlemle değil, stratejilerini bilen, sadece bilişim konuşan değil, kurumun ana görevlerini de anlatabilen yöneticileri olsun diye çalışıyoruz."