Adres Bilgileri

Bişkek Cad. (8. Cad) 83/4 Emek, Ankara TÜRKİYE

İletişim

IdeaSoft 2022’nin ilk 6 aylık e-ticaret raporunu açıkladı. IdeaSoft kullanıcısı olan 16 binden fazla e-ticaret sitesinin siparişleri analiz edilerek hazırlanan 2022 ilk 6 aylık e-ticaret raporuna göre; satılan ürün adedi 30.014.965 olarak gerçekleşti. Sonuçlara göre, 2022’nin ilk yarısında IdeaSoft altyapısıyla e-ticaret yapan firmaların sattıkları ürün sayısı 30 milyonu aşarken, işletmelerin cirosu ise yüzde 69 büyüdü.

Her geçen gün büyüyen e-ticaret ekosistemine, ülke ekonomisine katkı sağlamak ve küçük ve orta ölçekli işletmelere e-ticaret yolculuklarında ışık tutmak amacıyla hazırlanan IdeaSoft 2022 ilk 6 ay E-Ticaret Raporu açıklandı. Rapor, IdeaSoft kullanıcısı olan 16 binden fazla e-ticaret sitesinin siparişleri analiz edilerek oluşturuldu. Rapora göre, IdeaSoft altyapısıyla e-ticaret yapan firmaların 2022’nin ilk yarısında sattıkları ürün sayısı 30 milyonu aştı.

Geçen sene ilk 6 ayda 1.529.847.552 TL olan ciro ise yüzde 69 büyüyerek toplam 2.598.500.352 TL oldu. E-ihracat’a başlayan firma sayısı geçen senenin ilk 6 ayına göre %219 artarken, Kapıda Ödeme & Havale ile Ödeme Oranı %26, Kredi Kartı ile Ödeme Oranı: %74, Ücretsiz Kargolu Sipariş Oranı ise  %54 olarak gerçekleşti.

Verileri değerlendiren IdeaSoft CEO’su ve TOBB E-ticaret Meclis Üyesi Seyhun Özkara, “E-ticarette büyüme pandemi dönemine göre biraz daha yavaşlasa da hızla devam ediyor. 2022 dördüncü çeyrekte e-ticaret eski hızına tekrar kavuşacak. Çünkü özel günler son çeyrekte yer alıyor ve bu durum e-ticareti daha da hızlandıracak. E-ticaret için, Muhteşem Cuma, yılbaşı alışverişi, özel kampanyalar gibi birçok konuyla yine güçlü ve kuvvetli bir dönem yaşanacak. Öte yandan e-ticarette artık enflasyon, döviz, stoka giriş zamanı gibi birçok konuyu da göz önünde bulundurduğumuzda eski dönemlere nazaran çok daha farklı fiyatlarla karşılaşabiliyoruz. Bu durum birçok pazar yerinde de, e-ticaret sitesinde de karşımıza çıkıyor. Bugün çok pahalı gördüğünüz bir ürünü, yarın stoku sıkışmış bir işletme uygun fiyata satabiliyor. Maalesef böyle bir dönemin içerisindeyiz. E-ticaretin fiyat dinamiği çok hızlı değişiyor.” şeklinde konuştu.

Share:

Yorum yazmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.