Adres Bilgileri

Bişkek Cad. (8. Cad) 83/4 Emek, Ankara TÜRKİYE

İletişim

‘Türkiye Bilişim Derneği 2022 Bilimkurgu Öykü Yarışması’, bu yıldan başlayarak genç-erişkin ve çocuk yazarların öykülerini de değerlendirmeye alacak. Böylece her yaş grubunda yazılan en iyi öykülerin, bilimkurgu edebiyatımıza kazandırılması hedefleniyor. Yarışmaya son başvuru tarihi ise 31 Ağustos 2022.

‘Herkes İçin Bilimkurgu’ sloganıyla yola çıkan Türkiye Bilişim Derneği (TBD), ‘Türkiye Bilişim Derneği 2022 Bilimkurgu Öykü Yarışması’ çağrısında şunları paylaştı: “Yaşadığımız gerçekliğin bir adım ötesini düşlemeye küçük yaşlarda başlarız. Hayallerimizi yazıya dökmeyi öğrendiğimiz noktada kendi edebiyatımızla tanışırız. Bilim ve teknolojinin sunduğu olasılıklarla beslenen hayaller ise bilimkurguya dönüşür. Bilimkurgu, henüz var olmamış bir dünyanın tasarımıdır. Çoğunlukla genç yaştaki zihinlerde filizlenmeye başlayan bir arayıştır aynı zamanda.

TBD olarak özellikle genç yaşta kurgulanan metinlerin sınırsız potansiyeline ve bilimkurguya atılan ilk adımların önemine inanıyoruz. Bu yıldan başlayarak yetişkin (19 yaş ve üzeri), genç-erişkin (14-18 yaş) ve çocuk yazarların (13 yaş ve altı) öykülerini kendi yaş aralıklarında değerlendirerek her yaş grubunda yazılan en iyi öyküleri bilimkurgu edebiyatımıza kazandırmayı hedefliyoruz. Güzel bir Türkçe ile yazılmış, edebiyatın önemini yadsımadan geleceğin ufkuna bakan öykülerinizi bekliyoruz.”

Birincilere 6.000 TL’lik hediye çeki verilecek

‘TBD Bilimkurgu Öykü Yarışması’nın sonuçları, 2022 yılı aralık ayı içinde açıklanacak. Ödül olarak her yaş grubu için birinciye 6.000 TL, ikinciye 4.000 TL ve üçüncüye de 2.000 TL tutarında hediye çeki verilecek. Yarışmaya katılım koşulları ise şöyle sıralanıyor:

– Yarışmaya TBD Yönetim Kurulu üyeleri ile TBD Bilişim Dergisi Yayın Kurulu Üyeleri dışında herkes katılabilir.

– Öykü Türkçe yazılmalıdır.

– Öykü, bilimkurgu türünde yazılmış olmalıdır. Bilimkurgusal unsurlar içermeyen fantezi, masal ve benzeri türlerde yazılmış öyküler değerlendirmeye alınmayacaktır.

– Öykü daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış olmalıdır.

– Yarışmaya gönderilmeden önce basılı ya da dijital ortamda yayımlanmış öyküler yarışmaya kabul edilmeyecektir.

– Her yazar yalnızca bir öyküyle yarışmaya katılabilir.

– Önceki yıllarda birincilik ödülü alan yazarlar yarışmaya katılamaz.

– Dereceye girecek öyküler içinde seçici kurul tarafından yayımlanmaya değer bulunanlar kitap olarak yayımlanacaktır.

-Öykülerin internet sitesinde, Bilişim Dergisi’nde ya da kitaplaştırılarak yayımlanması için https://www.tbd.org.tr/onayliyorum adresinde bulunan ‘Onaylıyorum’ adlı belgenin yazar tarafından doldurulması ve sistemden gönderilmesi gerekmektedir. ‘Onaylıyorum’ adlı belgeyi TBD’ye göndermeyen yarışmacılar yarışmaya kabul edilmeyecektir.

Öykünün en fazla iki bin sözcükten oluşması gerekiyor

Yarışmaya katılım koşulları şu şekilde devam ediyor:

-Öykü, yaygın olarak kullanılan bir kelime işlemciyle, ‘12’ font büyüklüğünde, ‘Arial” karakter’ seçilerek yazılmalı ve linkte verilen çevrim içi form kullanılarak gönderilmelidir: https://www.tbd.org.tr/turkiye-bilisim-dergisi-2022-bilimkurgu-oyku-yarismasi/

-Başvurunun geçerli olabilmesi için yarışmacıların öykü, öz geçmiş ve ‘onaylıyorum’ formundan oluşan üç adet dokümanı çevrim içi form üzerinden TBD’ye göndermeleri gerekmektedir.

-Yarışmacılar, başvuru formuna doğum tarihlerini girmelidirler. Başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını doldurmamış yarışmacıların öyküleri kendi yaş grupları içinde değerlendirilecektir.

-Öykünün yer aldığı dosyaya öykünün adı verilmelidir.

-Öykü dosyasının içinde yazarla ilgili hiçbir bilgi olmamalıdır.

-Öz geçmiş dosyasında yazarın açık adı, kısa özgeçmişi, açık adresi ve telefon numarası, ayrıca varsa kişisel web sitesi/blog adresi bulunmalıdır. Ö zgeçmiş dosyasına yazarın adı verilmelidir.

-Yazarların yarışmaya gerçek ad ve soyadlarıyla katılmaları gerekmektedir. Yarışmada rumuz kullanılmamaktadır.

Öykü en fazla iki bin sözcükten oluşmalıdır.

-Bu biçimsel özellikleri taşımayan öyküler yarışma dışı bırakılacaktır.

Detaylar TBD linkinde…

‘TBD Bilimkurgu Öykü Yarışması’nın Seçici Kurul’u şu isimlerden oluşuyor: Cem Kılıçarslan, Ekin Açıkgöz, Funda Özlem Şeran, Kadir Yiğit Us, Koray Özer, Özgür Tacer, Ruhşen Doğan Nar, Seda Uyanık, Sedef Özkan, Tevfik Uyar, Ünver Alibey, Yasemin Tanbi. Yapıt, 31 Ağustos 2022 tarihine dek linkteki form ile gönderilmelidir: https://www.tbd.org.tr/turkiye-bilisim-dergisi-2022-bilimkurgu-oyku-yarismasi/

Share:

Yorum yazmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.