TÜM SEKTÖRLER BU DEVRİME HAZIR OLMALIDIR

(Nano-diamond self-charging batteries)

Evet biraz iddialı bir başlık oldu. Ancak, bu heyecan verici gelişme yine ABD’den, California Company’den (Nuclear Diamond Battery) geldi. Elbette reklamını yapmıyoruz, çünkü bu gelişme henüz emekleme seviyesinde. Ticari değil. Biz daha çok bu ürün ve teknolojinin geleceği ve etkileyeceği sektörlerden bahsedeceğiz.

Bu araştırma ve sonucunda elde edilecek ürün, gerçekten bir devrim olacak gibi gözükmektedir.

Birçok araştırmacı ve teknik insan, belki aklından geçirmiştir: Acaba bir nükleer santral bir aracın bagajına sığacak ölçülere indirilebilir mi? Böyle bir teknik olduğunda her şeyin ne kadar kolaylaşacağını; şarj, deşarj olmaksızın yıllarca mobil ya da sabit ve enerjiye gereksinim duyan her türlü sisteme uygulanabilirliği hayal edilirdi.

Ağustos ayında New Atlas dergisinde yayınlanan yazıda anlatılan konu tam da bununla ilgili, biraz daha dikkat ettiğimizde bunun devrim bir buluş olduğunu anlamak zor değil. Bu araştırmanın linkini bırakıyorum. https://newatlas.com/energy/nano-diamond-self-charging-batteries-ndb/

Yazıdan anladığımız şu; Bildiğimiz DIP ve SOP kılıfının için sığdırılmış entegre bir yapıda yer almış, boyutları bu kadar küçük ve kesintisiz enerji sağlayan bir pil. (Nuclear Diamond Battery)

Tanıtılan bu pil kabının içinde neler var? Anlatıldığına göre; kullanma ömürleri azalmış büyük reaktörlerdeki yakıt çubuklarından elde edilen radyoaktif izotopların bir kristal yapıya dönüştürülmesi ve çıktısının da yüksek kapasiteli bir kondansatörde toplanmasından ibaret olduğunu anlatılıyor.

Biz iç yapısının karmaşıklığı ya da teknolojisinden çok, böylesine heyecan verici bir enerji kaynağı ile neler yapılabileceğine göz atmalıyız.

Unutmadan, bu kap içindeki ürünün enerji çıkışının 100 mikro watt olduğu belirtiliyor. Bu güç elbette çok anlamalı değil, anlamlı olan radyo aktif bir kaynaktan sürekli ve yüzlerce yıl boyunca enerji temin etmek. Asıl önemli olan bu olsa gerek.

Kaskat ya da paralel bağlantı ile belki bu güç, yakın gelecekte istenen seviyelere çıkarılacak. Ya da aynı kap içinde 100 mikro watt, belki 1W veya daha yüksek güce çıkarılabilecek.

Bu sağlandığında ve istenen güç ve fayda elde edildiğinde sanıyorum ki, her alanda yepyeni bir çağ başlıyor diyebileceğiz. Bunateknolojide devrim adını vermeliyiz.

Enerji ile çalışan her sistem, araç, makina ve akla gelebilecek türlü ‘şey’in dışarıdan enerji vermeden çalışmasını sağlamanın olağanüstü yeni gelişmelere yol açacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Eğer bu ürün umulan şekilde üretilirse, uygulaması olmayan bir alan kalmayacaktır.

Şarjı bitmeyen telefonlar, şarj’a gerek duymayan otomobiller, uçaklar, kalp pilleri, evet daha yazacaktım vaz geçiyorum çünkü kullanılmayan bir alan olmayacak.

Bildiğimiz ve her alanda kullandığımız lityum iyon pillerinin verimi, ağırlığı, şarj sürelerinin ve fiziksel boyutlarının dezavantajları bir anda ortadan kalkacaktır.

Here shown as a small, circuit board mounted design, the nano diamond battery has the potential to totally upend the energy equation since it never needs charging and lasts many, many years

Bunun sonucunda kullanılan cihazların fiziksel boyutları azalacak birim alanda daha çok tümleşik devre sığdırılabilecektir. Bunun sonucu endüstri 4.0 ve yapay zekâ uygulamaları hız kazanacaktır.

Günümüzde enerji depolamadaki imkansızlıklar ve ekonomik olmayan çözümler belki de bu şekilde aşılmış olabilecektir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının enerji sürekliliğinin artması RES ve GES’lerin çoğalmasıyla daha da artacaktır. Bu durum belki de fosil yakıt kullanımına da son verecektir.

Peki bu ürünün radyoaktif izotopları ve kabın içindeki diğer radyoaktif maddelerin tehlikeleri var mı? Araştırmacılar, bu kabın sağlamlığı ve sızdırmazlığı konusunda garanti verdiklerini söylüyorlar.

Tüm bunlar, güvenlik, insan sağlığı gibi konular tam olarak güvence altına alındığında sanıyoruz yaşamak daha kolay ve konforlu hale gelecektir.

Diğer yandan unutmamalıyız ki, bu gerçekleştiğinde en önemli faydalarından biri de günümüzde yoğun şekilde kullanılan karbon yatakları ve ürünlerinin insanlık tarafından her geçen gün hoyratça tüketilmesi sonucunda atmosfere, canlı varlıklara, çevreye ve daha henüz etkilerini tam olarak bilmediğimiz emisyonların olumsuz ve tehlikeli etkileri de bu enerji kaynağının kullanılmaya başlamasıyla sona erecektir.

Anlatılan ve etkili olacağı vurgulanan, bu enerji kaynağının üretilmesi, enerji nedeniyle çıkan ve çıkması muhtemel savaşları da sona erdirebilecektir.