TÜRKİYE KAZAKİSTAN İŞ FORUMU İZLENİMLERİM

Türkiye Kazakistan İş Forumu 24-29 Nisan tarihlerinde Bilkent Cyberpark öncülüğünde Kazakistan’ın Almata ve Astana şehirlerinde gerçekleştirildi.

Foruma Türkiye’den savunma sanayi başta olmak üzere, fintech, bulut çözümleri, e-imza çözümleri alanlarında faaliyet gösteren 16 firma katıldı.

Kazakistan tarafından ise savunma sanayinin bütün kurumları, ağır sanayi üreticileri, sivil ve askeri haritalama kurumları, sivil sektörlerde ise bankalar, data center’lar hizmet sektöründe faaliyet gösteren onlarca firma katılım sağladı.

İki ayrı şehirde dolu dolu geçen 4 günlük bire bir görüşmelerin ardından, birçok firmamız iş alma potansiyeline sahip oldu. Özellikle savunma sanayi alanında, satın alma işlemlerini gerçekleştiren Kazakistan Enginering CEO’sunun bizzat etkinliğe katılarak firmalarımızın ürünleri ve Kazakistan’ın ihtiyaçları konusunda görüşmeler gerçekleştirmesi katılımcılar için ayrı bir sevinç konusu oldu.

En heyecan verici olanı ise, savunma sanayii alanında satın almaları gerçekleştiren Kazakistan Enginering CEO’sunun bir gün önce dinlediği sunumlarda aldığı notlar eşliğinde, ertesi gün ürünlere ilişkin sorularını hazırlayıp ikinci bir tur görüşme için etkinliğe katılım göstermesiydi.

Savunma Sanayii özelinde artık Kazakistan’ın bütün ihtiyaçlarını anlamış olduk. Sivil sektöre gelecek olursak; Özellikle bankacılık konusunda Kazakistan bizden bir adım önde gibi. Ama dijitalleşme noktasında ülkemizde yer alan bazı çözümlere ivedilikle ihtiyaçları bulunmakta.

Sadece bankacılık değil, dijitalleşme alanında da birçok eksiklikler gözlemledik. Bu eksiklikleri etkinlik öncesi hazırladığımız raporlar ile firmalarımız ile de paylaşmıştık. Bütün görüşmeler de belirlediğimiz bu ihtiyaçlar doğrultusunda gerçekleşti. Hatta bizim belirlediğimiz ihtiyaçların dışında da bazı taleplerin ortaya çıkması bizi ayrıca heyecanlandırdı.

Talepler ve görüşmelerin ayrıntıları konusunda hazırlayacağımız raporu ayrıca talep eden okuyucularımız ile paylaşabilirim.

Foruma gelecek olursak; Almata şehrinde, Alatau Özel Ekonomik Bölge Yöneticileri, Tech Garden Yöneticileri ve ekibime çok teşekkür etmek istiyorum. Ellerinden geleni yaparak, yüzü aşkın birebir görüşme gerçekleştirilmesine yardımcı oldular.

Bilkent Cyberpark Genel Müdürü Sayın Faruk İnaltekin ve değerli ekibinin destekleri ve yönlendirmeleri de etkinliğin daha verimli geçmesi açısından çok çok değerli idi. Desteğe ihtiyaç duyduğumuz her konuda bizleri yönlendirdiler.

Astana şehrinde ise etkinlik Astana HUB bölgesinde gerçekleştirildi. Astana HUB yöneticileri etkinliği o kadar benimsemişlerdi ki nerdeyse bize herhangi bir iş bırakmamışlardı. Astana da ilk gün görüşmeleri genel yazılım sektöründe gerçekleştirildi. İkinci günü ise savunma sanayiine ayırmıştık. Savunma sanayi bütün kurum ve kuruluşları ile etkinliğe katılım göstererek, bizleri onurlandırdılar. Etkinliğin sonunda Kazakistan Hava Kuvvetleri IT Satın alma komutanlarının da etkinliğe katılarak firmalarımız ile görüşmeleri ayrıca bizleri mutlu etti.

Astana’da gerçekleştirdiğimiz görüşmelere 20’yi aşkın sivil sektör olmak üzere toplamda 30’u aşkın kurum ve kuruluş katılarak, 100’ü aşkın görüşme gerçekleştirilmiş oldu.

Kazakistan özelinde toparlayacak olursak; 40’tan fazla kurum kuruluş ile 200’ü aşkın görüşme gerçekleştirilmiş oldu.

Hatta görüşmelerin sonucunda ilk başarı örneği de yaşandı ama bunu bir sonraki yazımda paylaşacağım.

Peki hiç aksilik ya da beklenmedik olay olmadı mı forum boyunca… Tabi ki oldu ama bu kadar güzel görüşmelerin hemen ardından, olumsuzlukları paylaşmak hoş olmayacağında burada sizler ile paylaşmak istemedim.

Teşekkürlere gelecek olursam; başta bütün ekibime ve Bilkent Cyberpark Yönetimine, değerli katkılarından dolayı Zeynep Ünal hocamıza, bizleri evimizde hissettiren Şeyhmuz Esin Beye, Astana’da ise Ticaret Ateşemiz Erk Beye bizleri yalnız bırakmadığı için çok teşekkür ediyorum.