YAZILIMCILARIN KARŞILAŞTIKLARI FİZYOLOJİK SAĞLIK SORUNLARI

Her zaman dile getirildiği gibi katma değeri en yüksek sektörlerden birisi yazılım sektörü. Sektöre giriş bariyerleri minimum seviyede, iyi bir eğitim ve bir diz üstü bilgisayar ile kodlamaya hemen başlanabilir ve geleceğin belki de milyar dolarlık fikirleri ete kemiğe bürünebilir, hayat bulabilir. Yazılımcıların gecesi gündüzü yoktur, yazmaya başladığında dünyası durur, işini bitirene kadar durmak bilmez, uyumaz, yemez, içmez, işini bitirmeden rahat etmez. Bu kadar uzun saat ve dedike çalışmak hiç de kolay bir iş değildir. İster yeni başlayan olsun ister deneyimli olsun yazılımcıların olmazsa olmazı merak etmek, yeni gelişmeleri takip etmek ve bunları projelerde uygulamaya çalışmaktır, tüm bunlar da zamana dayanıyor ve ne yazık ki bir günde sadece 24 saat var ve bu zamanın en verimli bir şekilde kullanılması lazım. Hepimizin böyle dönemleri olmuştur. Bu şekilde hissetmek ve çalışmak bir yerde iyi bir yazılımcı olmanın ön şartları arasındadır. Tabii ki bu performansta çalışmak hem zihnen hem de fiziken insanları zorlar, yorar. Yazılımcıların böyle bir tempoda sürekli çalışmaları zordur, bu nedenle fiziken, zihnen ve ruhen kendilerine dikkat etmeleri gerekir. Aksi takdirde bu yoğun tempo, yazılımcıların, bazıları çok önemli, sağlık sorunları ile karşılaşmalarına neden olabilir.

Bilgisayar kullanıcılarının en çok şikâyet ettiği ağrılar sırt, bel, boyun, bilek gibi ağırlıklı olarak ortopedik ağrılarıdır, hareketsizliğin ve çok uzun süreler aynı tipte hareketleri yapmanın sonucu olarak ortaya çıkıyor. Alınabilecek bazı basit tedbirler öncelikle ortopedik bir sandalyeye oturmak, sandalyede kaykılarak değil dik oturmaya dikkat etmek, kullanılan ekranların göz seviyesinde olmasına dikkat etmek, kullanılan farenin bilek destekli olması da alınması zor olmayan tedbirler arasında sayılabilir. Bunun yanında dirseklerinde uzun süreler kımıldamadan durması serçe ve yüzük parmaklarında uyuşmalara neden olabilir. Esas olarak 2 saatte bir yerlerinden kalkıp dolaşmaları, temel kas gruplarında çok basit germe esneme hareketlerinin yapılması da insanların ortopedik yapısına ve fizyolojik sağlığına katkısı olan tedbirlerdir. Bazı şirketlerde veya teknopark kampüsleri gibi yapılanmalarda spor salonları da bulunuyor, böyle olanaklar çalışanlar için bulunmaz nimet ve hatta şirketi tercih sebebi olmakta. Öğle tatillerinde veya iş çıkışlarında günün gerginliğini atmak için bulunmaz bir fırsat olabilir.

Yazılımcıların konsantrasyonları genellikle yaptıkları iş ile ilgili olduğundan yemek saat, miktar ve kalitesine yeteri kadar dikkat edemiyorlar yani bir anlamda “yazılım için yiyorlar”, ayrıca tüketilen çay, kahve miktarı aşırıya kaçabiliyor. Yazılımcıların normalde yaşadıkları stres faktörünü de hesaba katarsak bu durumda bazı hassas midelerde gastrit ve reflü sorunları oluşabiliyor. Bunların da ciddiye alınması ve başlangıç aşamalarında tedavi edilmeleri gerekir.

Yine uzun süreler ekrana bakmalarından dolayı göz sağlıklarında da dalgalanmalar oluşabiliyor. Bunun için de öncelikle ekranların gözü yormayacak şekilde kaliteli olmaları gerekiyor. Ayrıca aydınlatma da bu göz sağlığı problemleri ile doğrudan ilgili, direk ve beyaz ışık kullanılmamalı, ışık ekranlardan yansımamalı.

Uzun süreler hareketsiz kalmanın en önemli ve tehlikeli sonucu kilo kontrolünün kaybolmasıdır. Bu sorun sadece yazılımcıların değil bütün beyaz yaka ofis çalışanlarının sorunudur. Bunun için yapılacakları, dikkat edilecek noktaları artık tüm medya araçları en detaylı şekilde anlatıyorlar. Ben sadece sizlere termodinamiğin temel kanunlarını unutmamanızı, enerjinin yoktan var olmadığını ve yediklerinize dikkat ettiğiniz sürece bütün diyetlerin işe yaradığını hatırlatmak isterim. Eğer spor salonuna gidebilme şansını da yaratabilirseniz kilo sorununu çözme yolunda önemli bir adım atmış sayılırsınız. Spor salonuna gidemeseniz bile evde veya yakın egzoz gazından uzak bir yürüyüş alanında hareketlenmenin bile faydası olduğunu unutmayın. Bugün için yazılımcıların yaş ortalamalarının düşüklüğü nedeni ile bazal metabolizmaları hala yüksek, enerji yakma potansiyellerinde sorun yok, ama bu ek hareketlenme alışkanlıklarını şimdi elde edemezlerse ilerde yönetim pozisyonlarına geldiklerinde yani kalori yakma metabolizmaları yavaşladığında tıbbi sorunların başlama olasılıkları artar.